Přejít k hlavnímu obsahu

Trendy digitálního zdraví v Evropě 2022: pokračující přeměna systému zdravotní péče

redakce 12.01.2022
info ikonka
Zdroj:

Obnova zdravotnických systémů, zrychlená digitální transformace po pandemii, přeshraniční projekty zahájené Evropskou komisí, vzestup digitálních terapeutik a posílení Digital Health. Tyto oblasti budou letos v Evropě dominovat. 

Shrnutí hlavních trendů

– Digitalizace pohání sociální transformaci ve zdravotnictví
– Zdravotní politika EU staví inovace do popředí
– Velké digitální projekty EU urychlují iniciativy v členských státech včetně ČR
– Medicína založená na důkazech (EBM) je konečně realizovatelná
– Digitální terapeutika (DTx) se mohou stát novými účinnými léky
– Nasazení umělé inteligence (AI) ve zdravotní péči je třeba řídit efektivněji
– Digitální zdravotní péče se stále více prolíná se klasickou zdravotní péčí
– Digitální disrupce naše životy a životní prostředí mění postupně

I v loňském roce pokračovalo naše zasažení pandemií COVID-19. A konec je asi zatím v nedohlednu. Oblast digitálního zdraví se přitom dynamicky rozvíjí, roste počet telehealth služeb, startupy v oblasti digitálního zdraví získaly rekordní finance a zdravotnická zařízení hojně investují do IT infrastruktury.

Přístup ke spolehlivým zdrojům dat kvůli sledování pandemie, ochraně obyvatel a k prevenci před nemocí, je na prvním místě celosvětové agendy. A v neposlední řadě desítky milionů pacientů po celém světě si nainstalovaly různé aplikace pro sledování koronaviru a využívaly telehealth služeb.

Na druhou stranu COVID-19 také odhalil významné nedostatky v predikci, detekci, v hodnocení a reakcích na probíhající vlny epidemie. A to navzdory četným zdravotnickým datovým registrům a organizacím zřízeným na ochranu lidstva před vypuknutím pandemie. Ukázalo se tak, že máme dostatek dat, ale zatím je neumíme efektivně využít.

Evropu v roce 2022 čeká rozmach v Digital Health

robot

Francie se v oblasti digitálního zdravotnictví v souvislosti se svým předsednictvím EU chce více zaměřit také na chirurgickou robotiku. | Zdroj: patricio davalos/Unsplash

Radě EU předsedají v první polovině roku 2022 Francouzi. Pilířem jejich předsednictví má být mimo jiné digitální transformace. Francie má ale také velký apetit stát se lídrem v oblasti digitálního zdraví. A že bere tuto prioritu opravdu vážně, dokazuje ohlášený plán jejich investic pro digitalizaci zdravotnictví ve výši 650 milionů EUR.

Jejich základní strategie Digital Health se zaměřuje na preventivní medicínu, telehealth, video vyšetření, chirurgickou robotiku a zdravotnická řešení, založená na umělé inteligenci. Tento národní přístup bude mít jistě dopad i na zdravotní cíle EU během francouzského předsednictví v Radě EU.

Peníze EU mají podporovat místní investice a regionální iniciativy

Prioritou Evropské komise pro období 2019–2025 je vytvoření evropských datových prostorů včetně prostoru pro zdravotní data (EHDS - European Health Data Space). Cílem projektu EHDS je posílit výměnu zdravotních údajů mezi evropskými zainteresovanými stranami a usnadnit přístup k údajům pro účely výzkumu, zdravotní politiky a rozvoje inovací.

Investice do EHDS budou podporovány z programu EU4Health 2021–2027 s rozpočtem 5,3 miliardy EUR. V listopadu Evropská komise oznámila, že v rámci programu Digitální Evropa investuje téměř dvě miliardy EUR do urychlení digitálního přechodu.

HERA cílí na vědu a výzkum

Další klíčovou prioritou Evropské komise pro nadcházející rok je projekt známý pod zkratkou HERA – Health Environment Research Agenda For Europe. Ten má posílit roli vědy a výzkumu v politických strategiích s rozpočtem přes tři miliardy EUR. Už nyní dvacet čtyři partnerů z EU pracuje na střednědobém evropském programu výzkumu zdraví a životního prostředí na období 2020–2030. Výsledkem bude například identifikace výzkumných potřeb, stejně jako priorit souvisejících s životním prostředím a zdravotní péčí.

Nastupují Digitální terapeutika (DTx)

therapy

Svou významnou roli v oblasti prevence sehrají také aplikace ze skupiny digitálních terapeutik. | Zdroj: Emily Underworld/Unsplash

Digitální terapeutika (DTx – Digital therapeutics) jsou nové digitální nástroje, které uživateli poskytují ověřené a schválené terapeutické intervence. Tyto vysoce kvalitní aplikace jsou schválené jako zdravotnický prostředek a splňují bezpečnostní kritéria včetně prokázaných skutečných zdravotních přínosů. Lékaři je budou moci doporučovat pacientům bez obav ohledně bezpečnosti dat nebo terapeutických výhod.

Terapeutika jsou aplikace k prevenci, zvládání nebo k léčbě zdravotních poruch nebo nemocí. Pro přístup k těmto novým typům digitálních léčebných aplikací a služeb bude vytvořena spolehlivá a bezpečná uživatelská navigace. Například Německo v roce 2019 zavedlo systém k získání aplikací na předpis ( DiGA – Digital Health Applications). Podobně i Francie kopíruje německý model DiGA Fast Track (model hodnocení zdravotních aplikací). Další členské země mohou následovat. O přijetí k modelu DiGA má dnes zájem 20 zemí.

Oblast Digital Health je zralá na velké výzvy

Ještě před několika lety byla viditelná zřetelná hranice mezi Digital Health trendy a zdravotní politikou, preventivní medicínou a zdravím populace. Zatímco nové technologie byly mezi inovátory nadšeně diskutovány, akademická komunita je považovala za vychytávky, které sice pohánějí podnikání svých tvůrců, ale mají pramálo společného se „seriózní zdravotní péčí“.

COVID-19 ale toto rozdělení na „Digital Health“ a „zdravotní péči“ stírá. Digitální nástroje dnes pomáhají národům a komunitám organizovat rozsáhlé očkovací programy, sledovat infekční řetězce, vyvíjet nová léčiva, vzdáleně monitorovat pacienty a ověřovat stav očkování pomocí systému certifikace COVID-19. Telemedicína navíc umožnila poskytování zdravotních služeb přenést do domácností občanů. Přesná čísla se asi nikdy nedozvíme, ale telehealth opravdu zachránil miliony životů po celém světě.

S digitální zdravotní vyspělostí přichází obrovská zodpovědnost

bodyscanbasement

Podporu preventivní péče a sledování vlastního zdraví nabízejí ve svých produktech i výrobci chytrých zařízení. Novinka Body Scan kromě hmotnosti a BMI naměří i EKG a upozorní na nervová poškození, která mohou být příznakem například cukrovky. | Zdroj: Withings

Asi už málokdo dnes pochybuje, že umělá inteligence, velká data a automatizace nebudou v budoucnu páteří zdravotní péče. Aby však byla transformace zdravotnictví pro společnost i pro jednotlivce přínosná, musí být založena na několika principech:

– Zajištění digitální spravedlnosti, aby byl zajištěn rovný přístup ke zdravotnickým službám.
– Přizpůsobení digitálních modelů k ochraně zdraví dle potřeb místních komunit.
– Důsledná ochrana osobních údajů.

Je také třeba zdůraznit, že k dosažení udržitelné digitální transformace musí být posílen sociální aspekt digitalizace pro zajištění rovného přístupu ke zdravotním službám.

Zesiluje propojování vědeckého pokroku a klinické praxe

Standardizovaná klinická rozhodování budou stále více podporována umělou inteligencí. Řešení AI budou provádět analýzy výsledků léčby nebo pomáhat lékařům diagnostikovat a léčit pacienty podle současných vědeckých poznatků. Použití umělé inteligence je jediný způsob, jak uvést medicínu založenou na důkazech (EBM – Evidence-Based Medicine) do praxe a zásadně zlepšit výsledky léčby pacientů.

Inovace pro trvalý růst a změny ve zdravotní péči

Roky jsme nadšeně hovořili o „převratných technologiích“ nebo „tsunami inovací“. Jistěže v minulosti, a i nyní tu a tam přicházejí převratné inovace, které mají na fungování lidské společnosti zásadní dopad. Doposud to byly například vynálezy osobních počítačů, mobilních telefonů nebo možná brzy kvantové výpočty a metaverze s propojenými virtuálními prostory.

Převážná většina technologií jsou ale malé vynálezy, které do našeho každodenního života vstupují postupně a pomalu. V běžném životě a při množství změn, které ho provázejí, jsou sice sotva postřehnutelné, ale trvale mění náš ekosystém včetně zdravotní péče.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme