Každý z nás by měl pravidelně docházet na preventivní zubní prohlídky. Ale ruku na srdce, kdo z nás v posledních několika letech pravidelně navštěvoval svého zubaře.
Podle údajů České stomatologické komory (ČSK) přitom kvůli covidu téměř 50 % českých zubařů pocítilo pokles návštěv pacientů o 10 %, 35 % českých zubařů pocítilo pokles návštěv pacientů až o 25 % a 15 % českých zubařů pocítilo pokles návštěv pacientů téměř až o 50 %. Mezi hlavní důvody snížení počtu pravidelných návštěv poukazují pacienti právě na obavy z nákazy COVID-19, dále tradičně na strach ze zubní péče a na problémy s nalezením vhodného místa nebo času.
Na druhou stranu se díky pandemii také mění i preference pacientů. To vede k vývoji nových digitálních řešení stomatologických služeb, která pomohou zubním lékařům poskytovat lepší péči a navazovat efektivnější spojení s klienty. V popředí dnes stojí čtyři technologie pro stomatologickou péči jako je teledentologie, virtuální realita (VR), umělá inteligence (AI) a 3D tisk.
Teledentologie rozšiřuje přístup k zubařské péči
I zubní ordinace musely při nástupu pandemie COVID-19 omezit provoz nebo dokonce ordinace zavřít, podobně jako se omezovala činnost u mnoho jiných zdravotnických zařízení. Nedávné údaje z průzkumu ČSK prokázaly, že téměř polovina ordinací dnes ošetří méně pacientů ve srovnání s počty před pandemií.
Podobně jako u ostatní zdravotní péče, pandemie podpořila využití telemedicinských technologií. V zubních ordinacích se tak zabydluje teledentologie. Ta jednak snižuje riziko přenosu virové nákazy, ale přitom pomáhá zubním lékařům dodržovat zdravotní opatření.
Podle nedávných analýz může teledentologie také minimalizovat stres pacientů, spojený s cestováním za zubařským ošetřením. Hlavně to oceňují ti, kdo nemají přístup ke spolehlivé dopravě, nebo musí za zubní péčí jezdit na delší vzdálenosti. Nástroje teledentologie tak mohou pomoci při rozhodnutí, zda skutečně existuje naléhavý důvod a je potřeba okamžitá cesta k zubaři, nebo zda pacient může počkat na pravidelnou prohlídku.
Teledentologie včetně audio a video interakce zahrnuje využití komunikačních technologií k poskytování služeb zubní péče, jako jsou konzultace, diagnostika a vzdělávání pacientů, na dálku. Prostřednictvím teledentologie se zubaři mohou virtuálně setkat se svými pacienty, aby zhodnotili jejich stav, předložili jim léčebné plány, nabídli dostatek stomatologických informací, předepsali léky a scházeli se na předoperační a pooperační schůzky.
Česko v těchto technologiích bohužel zaostává. Technologické nástroje, podporující telehealth péči, nejsou zatím dostatečně využívány a nejsou na to ani nastaveny zdravotní předpisy a podmínky pro financování.
Virtuální realita poskytuje pacientům rozptýlení
Virtuální realita (VR) je další nastupující stomatologickou technologií, která by mohla pomoci lékařům poskytovat pacientům lepší péči. | Zdroj: Wren Handman/Pixabay
V prostředí zubní ordinace by virtuální nebo rozšířená realita (AR) mohla mít podobu náhlavní soupravy, kterou si pacient nasazuje před usednutím do zubařského křesla. Zařízení mu poskytne během nepříjemného a bolestivého zákroku vhodné digitální rozptýlení. V mnoha ohledech to nahrazují už dnes často používané stropní televizory, umístěné v zubních ordinacích nad zubařským křeslem. Ty pacientům poskytují digitální obrazové vjemy v relaxačních programech, na které se mohou v průběhu zákroku soustředit.
Dnes už existuje řada studií, které potvrzují, že virtuální realita má na zvládání bolesti významný dopad. Uživatelé a pacienti v jedné roli hlásili při používání VR konzistentní pokles vnímané bolesti. Tato technologie může také pomoci vytvořit a posílit empatii mezi zubařem a pacientem, což vede ke zlepšení péče a zrychlení hojení.
Virtuální realita se ale také už osvědčila při vzdělávání dentistů. Studentům zubního lékařství tyto nástroje umožňují digitálně zažít a natrénovat postupy při stomatologických zákrocích. To je zvlášť užitečné pro řešení problémů, které se sice vyskytují zřídka, ale vyžadují specifické zkušenosti k provedení potřebného zákroku.
Umělá inteligence pomáhá v diagnostice
Jak se uvádí v řadě vědeckých publikací, nástroje umělé inteligence jsou při diagnostice zubního kazu z periferních rentgenových snímků mnohem výkonnější a konzistentnější, než zubní lékaři. Nakonec to dává smysl. Nástroje umělé inteligence (ML/DL) jsou trénovány na obrovském množství digitálních obrazů a vedeny zkušenými dentisty k rozhodování o výskytu kazu. To jim dává značnou výhodu nad lidskou diagnostikou.
Umělá inteligence má podobně jako při diagnostice RTG nebo CT snímků skutečný přínos pro objevování abnormálních struktur v zubních tkáních, a to pro určování diagnóz a navrhování léčby. Pro efektivní práci musí umělá inteligence spolu se zubním lékařem tvořit tým, který společně vyhodnocuje a ověřuje výsledky.
Nástroje s umělou inteligencí mají uplatnění jak v klinickém rozhodování, tak i ve vzdělávání budoucích dentistů. Tyto nástroje, pracující s anonymními dentálními daty, mohou pomoci zkvalitnit přesnost postupů při klinickém ošetření před provedením nevratného zákroku. Zároveň mohou generovat modelové postupy, které studenti využijí při tréninku postupů zubního ošetření.
3D tisk je pro pacienty i lékaře nákladově efektivní
Podobně jako v jiných zdravotnických oborech, má i ve stomatologii technologie 3D tisku stále silnější rezonanci. K získání přesných prostorových modelů se ve stomatologii využívá počítačová tomografie s kuželovým paprskem (CBCT) a intraorální skenování. 3D tisk ve spojení s nástroji CAD/CAM pak umožní výrobu široké palety výrobků, jako jsou např. vodítka vrtáků pro zubní implantáty, výrobu fyzických modelů pro protetiku, ortodoncii a chirurgii, výrobu dentálních, kraniomaxilofaciálních a ortopedických implantátů, výrobu krytů a rámů pro implantáty a zubní náhrady, a další.
Technologie počítačové tomografie je dnes dostupná i zubním ordinacím. Ty mohou připravit kvalitní data k vytvoření volumetrického obrazu a následně ke zhotovení 3D modelu pacientových čelistí. Vzniklý fyzický model lze použít k vyhodnocení dopadu léčby, nebo plánování konkrétních chirurgických zákroků.
Podobně nabízí 3D tisk rychlejší a levnější způsob vytváření zubních dlah, které se používají například ke zpevnění a dlahování viklavých nebo viklavostí ohrožených zubů. Zlomené nebo poškozené dlahy donedávna znamenaly pomalé a poměrně nákladné opravy, nebo výrobu nových. Nyní lze nové dlahy díky 3D tisku vytvořit v čase, který příliš nepřesahuje jednu hodinu.
Digitální zubní technologie přináší bezpečnostní aspekty
Na jedné straně nové stomatologické digitální technologie nabízejí výhody, jako je lepší dostupnost, snížení stresu pacienta, lepší diagnostická přesnost nebo nižší náklady na materiál. Na druhé straně využívání těchto nových technologií pomáhá získat nová bohatší data. Díky tomu roste hodnota zdravotních záznamů a úměrně tomu také počet ransomwarových a phishingových útoků na zubaře.
Odborníci na kybernetickou bezpečnost proto doporučují, aby ochranu soukromí pacientů výrobci technologií už zabudovali do návrhu (security by design). To by pomohlo omezit bezpečnostní rizika a zvýšit důvěru pacientů. V praxi to znamená zabudovat kontroly zabezpečení a přístupy k datům před jejich sdílením mezi dalšími zdravotníky nebo partnery, aby bylo zajištěno, že se výrazně sníží šance na narušení dat.
Nové digitální technologie prokazatelně proměňují péči v zubních ordinacích a přinášejí výhody v celém odvětví pacientům i poskytovatelům.