Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Týden inovací 2019 opět představí světové i domácí špičky z oblasti inovací, technologií a vědy

redakce 16.05.2019

Ředitel European Leadership and Academic Institute (ELAI) Lukáš Sedláček v rozhovoru vysvětluje, proč určitě stojí za to navštívit letošní ročník Týdne inovací, který začíná už 20. května.

ls Slovo inovace dnes zní téměř ze všech stran. Vy ale často říkáte, že z tohoto hlediska na tom Česko není příliš dobře. Opravdu skvělých inovací, které mají potenciál prorazit ve světě, se podle vás v České republice pořád objevuje příliš málo. Čím to je?

V první řadě si myslím, že nemáme dobře nastavený vzdělávací systém, a nic se na tom bohužel nemění. Obrovský problém je, že neučíme lidi samostatně a sebevědomě myslet, což je podle mě hlavní úkol vzdělávání. My z žáků a studentů vychováváme vystrašené papoušky. Nemůžeme se pak divit, že se mimo jiné bojí inovovat. A s tím pochopitelně úzce souvisí řada věcí. Třeba to, že pokud neučíme lidi kriticky myslet a argumentovat, pak také nemáme zaměstnance, kteří dokáží přesvědčit zákazníka, aby koupil naše zboží. Taky dobře nefunguje spolupráce univerzit a firem a podobně.

Snažíte se konkrétními aktivitami přispět k tomu, aby se situace zlepšila. Váš institut ELAI mimo jiné organizuje jednu z nejvýznamnějších tuzemských událostí v oblastí inovací nazvanou Týden inovací. V pondělí 20. května odstartuje už 4. ročník, na co se můžeme těšit?

Hned první den Týden inovací proběhne v pražském Foru Karlín mezinárodní konference a také inovační veletrh s odbornými semináři. Opět jsme pozvali osobnosti, které v oblasti inovací, vědy a přelomových technologií patří ke světové i domácí špičce. Vystoupí například Američanka Anna Du, která ve dvanácti letech sestavila robota na detekci mikroplastů v oceánech, Patrick Byrnes z Irska představí inovativní 3D tisk s kovovým práškem, a představí se i Sabrina Pasterski, z Harvardovy univerzity, která zkoumá některé z nejsložitějších otázek ze světa fyziky a svou prací zaujala mimo jiné Jeffa Bezose či dokonce Stephena Hawkinga.

Mluvit budou pochopitelně i zajímaví čeští inovátoři. V první řadě Tomáš Mikolov, uznávaný odborník na umělou inteligenci, který je členem výzkumného týmu v centrále společnosti Facebook, nebo Soňa Jonášová, šéfka Institutu cirkulární ekonomiky, která je mimořádně aktivní a pracuje na celé řadě projektů, díky nimž se do naší společnosti postupně dostávají udržitelné principy, ohleduplné k přírodě.

Co čeká návštěvníky inovačního veletrhu?

Letos si hosté veletrhu budou moci například vyzkoušet pilotování letadla pomocí simulátoru na principu virtuální reality, čeká je virtuální prohlídka města budoucnosti, uvidí, jak funguje streamování z IP kamery přímo na Facebook či YouTube a mnoho dalších inovací.

Zároveň se po celý týden budou v řadě měst konat desítky doprovodných událostí Týden inovací 2019. Můžete je představit?

Půjde o více než sto různých prezentací, konferencí, diskuzních snídaní, seminářů a dalších vzdělávacích akcí. Například konference společnosti Pfizer bude zaměřená na inovace ve zdravotnictví, nepochybně zajímavá bude i konference DOTS 2019 od Microsoftu nebo Innovation Summit firmy Schneider Electric, globálního lídra v oblasti energetického managementu a průmyslové automatizace.

Více informací na www.tydeninovaci2019.cz

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme