Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Týká se to 150 milionů uživatelů: Google chce do konce roku nasadit nové bezpečnostní opatření

Jiří Palyza 08.10.2021

Společnost Google chce v nadcházejících měsících provést závažnou změnu, která se bude týkat všech uživatelů. Pokud máte u této služby účet, budete jej muset při přihlašování dodatečně potvrdit. Jak to funguje a co to obnáší.

Společnost Google plánuje v budoucnu od mnoha uživatelů vyžadovat dvoufaktorové ověřování. Tyto plány oznámila už před několika měsíci, ale znovu je zdůraznila v nedávném příspěvku "Making sign-in safer and more convenient" na blogu blog.google v rámci "Měsíce kybernetické bezpečnosti". Touto funkcí Google plánuje do konce roku automaticky vybavit přibližně 150 milionů uživatelů.

Jakmile dojde k přechodu na nový systém přihlašování, zobrazí se uživatelům při procesu přihlašování na smartphonu dotaz. Půjde o druhý faktor ověření. Jakmile přihlášení potvrdíte, bude autorizováno. Pokud by se vaše heslo dostalo do rukou neoprávněnému uživateli, můžete požadavek odmítnout.

Google: 2FA je uživatelům nastavena z bezpečnostních důvodů

google2fa

V budoucnu se uživatelům účtů Google zobrazí při přihlášení toto oznámení. | Zdroj: Google

Pokud uživatelé nechtějí dvoufaktorové ověřování používat, musí ho nejprve ručně deaktivovat v nastavení účtu Google. Firma odůvodňuje nucený přechod na 2FA tím, že jinak by se o této bezpečnější možnosti přihlašování dozvědělo a používalo ji jen málo uživatelů. Každý se tak může rozhodnout sám, zda je funkce pro něj potřebná a zda využije větší ochranu svého účtu před potenciálním zneužitím přístupových údajů.

Google prozatím neuvedl přesné datum zahájení přechodu na nový systém. Ale protože se konec roku blíží mílovými kroky, nemůže to trvat už moc dlouho. Do budoucna chce Google také pracovat na systému přihlášení zcela bez hesla. K podobnému kroku také nedávno přistoupil i Microsoft. Píšeme o tom v příspěvku Microsoft se zbavuje hesel: co to znamená pro uživatele.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme