Čas od času se to stane každému: nějaký program pod Windows zůstane "viset" a vůbec nereaguje. Brzdí tím činnost celého systému. Pak zbývá už jen jediná možnost, sáhnout po Správci úloh. Jde to minimálně čtyřmi způsoby:
1. Klasikou je trojhmat Ctr-Alt-Del. Ze stručného seznamu možností, které se zobrazí na modré obrazovce poté vyberete poslední položku: Správce úloh.
2. Kombinací kláves Ctr-Shift-Esc. To je asi nejrychlejší a zobrazí se přímo okno Správce.
3. Zapsáním "Správce úloh" do pole vyhledávání v levé části Hlavního panelu. Kliknutím na nalezenou položku v levé části zobrazeného okna, pojmenované "Nejlepší shoda", se opět zobrazí okno Správce.
4. V okně Spustit ([Windows]+[R]) stačí zapsat do boxu "Otevřít" položku "taskmgr" a potvrdit "OK".
V zobrazeném okně Správce úloh už můžete kliknout pravým tlačítkem myši na název programu, který se zasekl, a zvolit položku "Ukončit úlohu".
Problémem může být nalezení správného programu nebo procesu, který je potřeba ukončit. Zobrazený seznam běžících úloh může být dlouhý, a také často může jít o několik procesů, které je třeba vypínat jednotlivě. Pomoci v tom může relativně nová funkce vyhledávání ve Správci úloh. I to ale může být časově náročné.
Microsoft v tomto ohledu pracuje na vylepšení, které bude brzy součástí Windows 11.
Windows 11: ukončení programů prostřednictvím lišty Hlavního panelu
Praktickou inovací by mohlo být ukončení zamrzlého programu pomocí kontextové nabídky. Do budoucna postačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu zaseklého programu, která je umístěna na Hlavním panelu, a zvolit odpovídající položku. | Zdroj: Microsoft
Nová položka pro kontextové menu programu by se měla objevit ve Windows 11, sestavení 25300. Přibude nové tlačítko "End task – Ukončit úlohu", pomocí kterého by se mělo podařit zamrzlý program vynuceně ukončit. Odpadne tím potřeba jít přes Správce úloh.
To by mělo usnadnit ukončování správných programů i běžným uživatelům, kteří doposud Správce úloh nepoužívali.
Malé, ale praktické vylepšení
Ačkoliv není otevření Správce úloh nic komplikovaného, uživatelé se tomu mohou z mnoha důvodů vyhýbat. Brzy by ale ukončování neodpovídajících programů mělo být mnohem jednodušší: půjde to prostřednictvím kontextové nabídky.
Buďme ale spravedliví a přiznejme, že zamrzání programů anebo celého systému je nyní mnohem méně časté, než tomu bylo před několika lety.
Zdroj: Windows Latest