Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Únorové aktualizace Windows řeší i problémy s vypršením certifikátů: co byste měli vědět

Jiří Palyza 21.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Ve Windows brzy vyprší důležité bezpečnostní certifikáty. Microsoft nelenil a v rámci aktualizací únorového dne záplat má připravené nové verze. Ty nabízejí zásadní výhodu.

Kapitoly článku

V rámci bezpečnostních aktualizací, které Microsoft uvolnil v rámci únorového dne záplat, vývojáři připravili i nové bezpečnostní certifikáty. Ty nejsou aktivovány automaticky, ale prozatím čekají na svůj čas. Zjistilo se totiž, že u některých zařízení se projevují problémy s kompatibilitou.

Konkrétně jde o certifikát Windows UEFI CA 2023, který je určen pro obnovení databáze podpisů UEFI Secure Boot. Aktualizace zařízením do budoucna umožní získávat aktualizace zavaděče prostřednictvím měsíčních updatů v rámci Patch Day. To je důležité, protože platnost stávajících certifikátů vyprší v roce 2026.

Zejména firmám ale Microsoft doporučuje, aby nové certifikáty nejprve otestovaly na vybraných zařízeních, a teprve poté je zaváděly na všechny počítače. Soukromí uživatelé to mají snazší.

Bezpečnostní certifikáty pro Secure Boot

Konfigurační obrazovka funkce UEFI Secure Boot
V prostředí Windows se Secure Boot stal už před několika lety standardem. Na některých zařízeních, například Microsoft Surface, můžete vypnout podporu třetích stran.
Zdroj: Chip / Foto obrazovky konfigurace funkce Secure Boot

Někteří uživatelé Windows jsou vůči Secure Boot skeptičtí kvůli potenciálním problémům, ale myšlenka je to dobrá. Bezpečnostní funkce UEFI má zajistit, aby v průběhu zavádění systému byl spuštěn pouze důvěryhodný software.

Základem všeho je digitální podpis každého softwaru, který se porovnává s řadou důvěryhodných digitálních klíčů, uložených v UEFI. Tato bezpečnostní funkce byla zavedena ve Windows 8 přibližně před 12 lety. Dbá na to, aby existoval pouze bezpečný řetězec komponent, které se postupně spouštějí.

V posledním kroku procesu zabezpečeného spouštění firmware ověří, zda je zavaděč systému Windows důvěryhodný, a poté předá řízení spouštěcí sekvenci operačního systému. To má zajistit, aby se před Windows spustil pouze ověřený kód, a aby už nebyla možná manipulace například pomocí zaváděcích sad.

Test aktivace certifikátů

Nastavení šifrování v prostředí Windows 11, Zabezpečení Windows
Data a klíče Bitlockeru je dobré zálohovat předem. Soukromí uživatelé ale mají výhodu: s aktivací certifikátů si nemusejí příliš lámat hlavu. Je to důležité hlavně pro firemní prostředí. Koncoví uživatelé si to mohou otestovat.
Zdroj: Windows 11 / Zabezpečení Windows

Konfigurace databáze Secure Boot zůstala od systému Windows 8 stejná. Microsoft požaduje, aby každý výrobce zařízení zahrnoval tři certifikáty, a to včetně Microsoft UEFI CA 2011, který podepisuje komponenty operačního systému a ovladače hardwaru od poskytovatelů třetích stran. Platnost všech certifikátů vyprší v roce 2026 a Microsoft připravuje aktualizace.

V této souvislosti je dobré vědět, že soukromí uživatelé nemusejí nic aktivovat, ale mohou si celý proces vyzkoušet jako test. Pokud se tak rozhodnou, je důležité si zálohovat data a stávající šifrovací klíče Bitlockeru. Použitý firmware UEFI by měl být aktuální a systém Windows by měl být ošetřen aktualizacemi z únorového dne záplat.

Mohlo by vás zajímat

Odpovídající klíč registru si poté můžete nastavit v prostředí PowerShellu příkazem:

Set-ItemProperty -Path "HKLM:\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SecureBoot" -Name "AvailableUpdates" -Value 0x40

Poté proveďte příkaz:

Start-ScheduledTask -TaskName "\Microsoft\Windows\PI\Secure-Boot-Update"

Po dvojím restartu můžete zkontrolovat, zda celá věc funguje. Příkaz:

[System.Text.Encoding]::ASCII.GetString((Get-SecureBootUEFI db).bytes) -match "Windows UEFI CA 2023"

by měl vrátit hodnotu "True". Připomínáme, že prostředí PowerShell je potřeba spustit s právy administrátora.

Zdroj: Microsoft, Windows Report


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud