Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Ať už smartphonem nebo kartou: jaká nebezpečí hrozí při bezkontaktních platbách

Jiří Palyza 23.05.2022

Covidová pandemie se mimo jiné u mnoha zákazníků projevila i v metodách plateb v obchodech. Stále více jich platí bezkontaktně. Jde to jak chytrými telefony nebo hodinkami, tak platebními kartami. Jsou ale tyto metody bezpečné?

S možností bezkontaktního placení se dnes už setkáme téměř v každé drogerii, supermarketu, platebním automatu nebo restauraci. Výměnu dat mezi platební kartou a čtečkou umožňuje technologie Near Field Communication (NFC). Jejím prostřednictvím se tak dá u pokladen bezproblémově zaplatit. Při platbách kartami není u částek do 500 Kč ani vyžadováno zadání PIN.

Zvlášť v průběhu covidové pandemie byly výhody bezkontaktních plateb zřejmé. Proces placení, zejména u drobných položek, se výrazně urychluje a odpadá také nutnost dotýkat se platebních terminálů pro zadávání PIN kódu.

Bezontaktní platby: do jaké míry je NFC bezpečné?

nfcvulnerability

Metody bezkontaktními platbami jsou velmi oblíbené. Stále více můžeme u zákazníků vidět platby, prováděné smartphony i chytrými hodinkami. | Zdroj: Marko Blažević/Unsplash

Bezkontaktní platby prostřednictvím NFC lze v zásadě považovat za poměrně bezpečné. Je to proto, že vzdálenost mezi čtečkou a čipem platební karty nebo smartphonu nesmí být větší, než čtyři centimetry. Jen tak bude radiový přenos dat úspěšný.

Zařízení třetí strany by v průběhu platebního procesu mohlo datový přenos odposlouchávat pouze v případě, pokud by bylo umístěno přesně ve stejném prostoru čtyř centimetrů, jako platební terminál a platební prostředek. To je ale v běžné praxi poměrně málo pravděpodobná situace.

Totéž platí i na veřejných místech, například při cestování přeplněným metrem. I zde by musel případný útočník, který by chtěl odposlouchávat data z NFC, své zařízení umístit na vzdálenost 4 cm a blíž ke kartě nebo smartphonu vyhlédnuté oběti. Navíc v případě smartphonu by musel být aktivovaný potřebný režim placení.

Přesto se doporučuje obezřetnost

I když lze bezkontaktní platby obecně považovat za poměrně bezpečné, nelze zcela vyloučit, že by zločinci nemohli vaše data krást.

Například smartphone je díky šifrování vašich informací technologií Host Card Emulation (HCE) před zmanipulovanými čtečkami chráněn více, než platební karta. Ta totiž platební údaje (především číslo karty) předává zařízení v režimu 1 : 1.

Ale i tak může nastat situace, kdy aplikace, používaná pro aktivaci NFC platby, není zcela chráněna před útoky profesionálních hackerů. Pokud je například váš telefon napaden některou z forem malwaru a máte v něm nahranou svou platební kartu pro možnost bezkontaktního placení, raději byste ji měli zablokovat.

Bezkontaktní placení kartou je chráněno zadáním PIN, ale pouze v případě plateb částek nad 500 Kč. V případě podezření kompromitace, například podezřelých plateb na vašem výpisu, je dobré jednat rychle a kartu zablokovat.

Bezkontaktní platby lze považovat za dobrou alternativu k placení hotovosti. Platební proces je z velké části bezpečný. Nicméně obezřetnosti se zcela nevzdávejte. Zvlášť v případě placení smartphonem je dobré pravidelně kontrolovat, zda se v něm neusadil malware. Mnoho z jeho druhů se soustředí na krádeže bankovních údajů a neoprávněné přístupy k účtům obětí.

Zdroj: Welt der Wunder


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme