Přejít k hlavnímu obsahu

Už zase volají: jak se bránit otravným podvodům (nejen) po telefonu?

Jakub Fišer 30.12.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Na konci roku 2024 internetoví podvodníci ani v nejmenším nepolevují. Vlna falešných SMS zpráv, e-mailů a telefonátů z předvánočního období se přesunul na konec roku. Pro vás to znamená, že byste se měli mít stále na pozoru, nevěřit všemu, co vám kdo řekne do telefonu nebo napíše do SMS, ale hlavně dodržovat několik základních pravidel.

Kapitoly článku

Podvod po telefonu – jak se chránit?

Kyberbezpečnostní experti se shodují na tom, že nejvíce nebezpečné jsou podvodné telefonáty či SMSky a e-maily, které se vydávají za bankovní společnosti nebo úřady. Nejde jen o psychickou zátěž, ale také o riziko zneužití dat či finanční ztráty. Podvodníci si obvykle čísla svých obětí obstarávají z úniků dat, sociálních sítí nebo náhodným generováním.

Pojďme se tedy podívat na několik základních pravidel, která by měl znát každý, bez rozdílu věku. Jak se chránit před podvody po telefonu:

  • Blokujte podezřelá čísla – U většiny chytrých telefonů lze snadno blokovat hovory od nechtěných čísel.
  • Neposkytujte citlivé informace – Nikdy nesdělujte hesla, čísla účtů nebo jiné finanční údaje přes telefon. Pamatujte, že pracovník vaší banky ani úředník to po vás nikdy nebude chtít!
  • Hovory ignorujte nebo zavěste – Pokud se objeví podezřelé číslo, je lepší hovor ihned ukončit, nenechat jej moc hovořit.
  • Přihlaste spamové číslo úřadům – Využít můžete mezinárodní linku 7726, na které můžete přeposlat SMS zprávu nebo podvodné telefonní číslo.
  • Chraňte své číslo – Zadávejte ho pouze tam, kde je to nezbytně nutné.

Mohlo by vás zajímat

Tipy a triky pro podvodné e-maily

Jak jsme ale informovali v některém z nedávných článků, podvodů před koncem roku rozhodně nepřibývá jen po telefonu. Velmi časté jsou i falešné SMS zprávy ve znění „ahoj, mami“ nebo typicky falešné e-maily logistických společností. Jak se bránit před těmito podvody?

  • Neklikat na podezřelé odkazy – Pokud obdržíte e-mail s neznámým nebo podezřelým odkazem, neklikejte na něj.
  • Neotevírat přílohy od neznámých odesílatelů – Přílohy mohou obsahovat škodlivý software, proto si dávejte velký pozor při jejich stahování a otevírání.
  • Používat silná a unikátní hesla – Zajistěte, aby vaše hesla byla dostatečně složitá a nepoužívejte stejné heslo pro více účtů!
  • Aktualizovat bezpečnostní software – Pravidelně aktualizujte antivirové programy a další bezpečnostní nástroje.
  • Ověřovat pravost e-mailů – Pokud si nejste jisti, zda je e-mail legitimní, kontaktujte společnost přímo prostřednictvím oficiálních kanálů.

Zdroj: Chip.de, Nau.ch, Dropbox


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme