Česko jako terč kyberútočníků
Podle prosincového žebříčku je kyberneticky nejvíce nebezpečnou zemí světa africká Etiopie. V první dvacítce najdeme i další africké země, například Ugandu (8. místo), Angolu (9. místo), Ghanu (11. místo), Nigérii (13. místo), Keňu (17. místo), Mozambik (18. místo) nebo Pobřeží slonoviny (20. místo).
Česká republika se v tomto indexu umístila na 43. pozici a stále tak patří mezi evropské státy s nejvíce kybernetickými útoky. Významný sešup zaznamenalo sousední Slovensko, které se z 81. pozice v prosinci 2024 posunulo na 51. příčku. I Slováci tedy začínají být pro kyberútočníky zajímavým cílem.
Výzkumný tým Check Point zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují komunikační společnosti, pak také vládní a vojenské subjekty.
Nejhorší malwary v prosinci
V posledním měsíci roku 2024 sílil v Česku desktopový malware FakeUpdates (či také SocGholish), který nepozorovaně stahuje do vašeho počítače další škodlivé kódy. Na druhém místě v počtu útoků se umístil známý malware AgentTesla. Ten se specializuje na krádež hesel a šmírování obsahu na displeji.
Na mobilních telefonech pro změnu řádil hlavně bankovní trojan Anubis, jehož se podařilo odhalit v několika stovkách různých aplikací v obchodě Google Play. V žebříčku nejčastějších hrozeb pro mobilní telefony – zejména Android, nutno podotknout – se objevil také bankovní trojan Hydra a dropper Necro, který umí stahovat bez vědomí uživatele další malwary.
Zdroj: Africa Business Communities, Check Point (tisková zpráva)