Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V podstatě Photoshop, ale zdarma: nenáročný program ocení každý uživatel

Jiří Palyza 22.09.2022

Adobe Photoshop je nepřekonatelný, ale pro hobby až moc drahý. Alternativní aplikace PhotoDemon nevyžaduje předplatné a nabízí všechny důležité funkce zdarma.

Kapitoly článku

Potenciál Photoshopu naplno vytěžíte na drahé grafické stanici a jistě je první a jistou volbou pro profesionály. Pro mnoho běžných uživatelů je ale zbytečně předimenzovaný, a také dost drahý.

Existuje mnoho alternativ, ale ti, kdo mají rádi úspornější software a rychlou práci, by mohli ocenit program PhotoDemon. Tento open source nástroj zabere méně než 15 MB a není potřeba jej instalovat. Jednoduše rozbalíte soubor ZIP a jde se na to. Mohl by postačit i vyšším nárokům fotografů, kteří přeci jen potřebují občas popustit uzdu své fantazii nad rámec běžných úprav a korekcí obrázků.

Vývojáři tvrdí, že ve srovnání s předchozí verzí se opět podařilo snížit nároky na zdroje. Údajně klesly paměťové požadavky o 12 %, zatížení systému o 21 % a zatížení grafického systému o 36 %.

PhotoDemon: podpora formátů a zásuvných modulů Photoshopu

photodemon-1

Bezplatných alternativ Photoshopu je k dispozici dostatek. PhotoDemon vyniká rychlostí a nenáročností. | Zdroj: PhotoDemon

Frekvence aktualizací programu PhotoDemon není nijak vysoká. Je to přibližně každé dva roky, kdy přicházejí aktuální změny. Zajímavou oblastí je ale podpora souborů PSD, kterou nástroj nabízí už několik let. Díky ní lze snadno otevřít dokumenty vytvořené ve Photoshopu a následně upravit ve PhotoDemonu. Novinou je také podpora pluginů pro Photoshop.

To ale zdaleka není vše. Tvůrci se také neustále snaží zjednodušit uživatelské rozhraní, aby bylo více intuitivní. Ve verzi 9 se zaměřili zejména na vylepšení nástrojů pro výběr, zejména pokud se to týká více objektů. Mezi nově podporované formáty patří AVIF, Paintshop Pro (PSP), GIMP (XCF) a SVG.

PhotoDemon se vždy tak trochu inspiruje Photoshopem a jeho skvělými funkcemi. Nyní je k dispozici například užitečná funkce Content Aware Fill, která se uplatní při odstraňování objektů. Software automaticky skryje mezery v obrázku, které vznikly předchozím odstraněním obsahu. Vývojáři nabízí kompletní přehled změn v poměrně rozsáhlém dokumentu.

Silná výbava a mnoho dalšího

photodemon-1(1)

U mnoha funkcí programu se vývojáři inspirují "velkým" Photoshopem. Uživatelé si mohou dopřát zajímavé automatizace, například vyplňování mezer po odstranění částí obrazu. | Zdroj: PhotoDemon

Na programu PhotoDemon vás zvlášť potěší jeho rychlost. Tam, kde může být GIMP, nebo dokonce i Photoshop příliš pomalý, PhotoDemon běží hladce. To je praktické zejména při použití na starším hardwaru. Program podporuje dokonce i letitý Windows XP, co samozřejmě neznamená, že bychom vám chtěli tuto už nepodporovanou verzi doporučovat. Pokud ale stále pracujete s méně výkonným hardwarem, může pro vás být PhotoDemon vhodným úsporným řešením.

I přesto to není nijak na úkor funkcí, ba naopak. Aplikace obsahuje mnoho efektů a nástrojů pro úpravu fotek. Pokud by vám to nestačilo, můžete si také nahrát vlastní makra nebo software rozšířit pomocí zásuvných modulů.

Dobré mít ho na zřeteli

O kvalitní software pro úpravu obrázků určitě není nouze, a to i v oblasti bezplatných nástrojů. Paint.NET nebo GIMP už dokazují léta, co je v této oblasti možné. PhotoDemon je alternativou, o které je dobré vědět, a to zejména pokud preferujete štíhlé a rychlé nástroje.

Zdroj: PhotoDemonChangelog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme