Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Velká část Evropanů ještě nepoužila internet

redakce 19.12.2011

Podle nejnovější studie Eurostatu, statistického úřadu Evropské komise, není internet v zemích evropské sedmadvacítky zdaleka tak rozšířený, jak by se mohlo zdát.

Výsledky průzkumu z prvního kvartálu roku 2011 odhalily, že až čtvrtina obyvatel států Evropské unie, ve věku 16 až 74 let ještě nikdy nepoužila internet. Převedeno na celkový počet obyvatel EU se jedná o více než 100 milionů lidí. Nejvíce z nich přitom žije v Rumunsku, kde se jedná o 54 % obyvatel ve sledovaném věku, dále v Bulharsku (46 %) a v Řecku (45 %). Na druhé straně – s internetem se zatím nesetkalo pouhých 5 % Švédů nebo 7 % Dánů. V České republice nepracuje s internetem 24 % obyvatel, zatímco ještě v roce 2006 šlo každého druhého Čecha (49 %).

Celkově využití internetu domácnostmi v unii razantně roste, stejně jako dostupnost širokopásmového připojení. Zatímco v roce 2006 měla přístup k internetu jen necelá polovina (49 %) domácností v EU, dnes jsou to téměř tři čtvrtiny (73 %). Před pěti lety bylo jen 30 % přípojek k internetu širokopásmových, nyní je to již 68 %. V České republice má širokopásmové připojení k internetu k dispozici 63 % domácností, což představuje značný nárůst oproti roku 2006, kdy to bylo pouhých 17 %. Premiantem je Nizozemí, kde má internetovou přípojku 94 % domácností, přičemž z 83 % jde o vysokorychlostní internet. V poměru širokopásmových připojení jej předstihne jen Švédsko s 86 % a Dánsko s 84 %. Na opačném konci žebříčku najdeme podle očekávání Bulharsko (45 %), Rumunsko (47 %) a Řecko (50 %).

Celkem 58 % uživatelů internetu ze zemí EU si za uplynulých 12 měsíců objednalo zboží či služby po internetu. Nejvíce nakupujících je ve Velké Británii (82 %), Dánsku a Německu (77 %) či Švédsku (75 %). V České republice nakupuje na internetu 41 % uživatelů.

Evropská komise se věnuje zkoumání internetu velmi intenzivně, v současné době probíhá i průzkum rychlosti a kvality internetového připojení evropských domácností.

Zdroj: Svět-hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud