Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Verze 100, šifrování a Web 3.0: co vše se změní v prohlížečích

Jiří Palyza 26.01.2022

Internetové prohlížeče Chrome, Firefox, Edge nebo Safari patří k nejčastěji používaným programům. Na obzoru jsou ale velké změny. Chrome 100 by měl být uvolněn už na konci března. To bude nejen milník v počtu verzí, ale také test mnoha webových stránek. Současně se také vedou vášnivé diskuze o integraci šifrování.

Mnoho uživatelů už čísla verzí prohlížečů Chrome a Firefox dávno přestalo sledovat. Každé čtyři týdny vychází nová verze, která zvýší číslo označení aktuální verze. V prohlížečích často nejsou žádné významnější inovace, ale přesto se čísla jejich verzí neustále mění.

Celkově ale trh v oblasti internetových prohlížečů zůstává velmi dynamický. Chrome a Firefox se mílovými kroky blíží k verzi 100, ale v nadcházejících týdnech se musíme připravit ještě na několik věcí. Díky technologiím budoucnosti, ke kterým patří Web 3.0 a Metaversum, jsou nyní v prostředí prohlížeče zajímavé i další trendy.

způsobí Chrome 100 problémy s načítáním stránek?

canary100

Experimentální Chrome Canary nyní odstartoval verzi 100. Čeká ho období testování. | Zdroj: Google Chrome

Chyby v prohlížečích se vyskytují často, ale když zcela odmítají fungovat, jako tomu bylo nedávno v případě Firefoxu, má mnoho uživatelů skutečný problém. A komplikace mohou být ještě větší, pokud například Chrome, který je mezi prohlížeči stále nejrozšířenější, přestane zobrazovat některé webové stránky.

To se může stát například při přechodu na Chrome 100, protože řetězec uživatelského agenta pak najednou bude odesílat trojmístné číslo verze, ale některé webové stránky vyhodnocují pouze dvě pozice. Z prohlížeče Chrome 100 by se tak najednou mohl stát starý prohlížeč Chrome 10. Webové stránky by pak uživatele s takovým prohlížečem mohly paradoxně blokovat.

Tento scénář není pro vývojáře prohlížečů žádným překvapením, protože stejný problém se vyskytl při přechodu z verze 9 na verzi 10. Chrome i Firefox proto už nějakou dobu testují uživatelské agenty pro verzi 100. Experimentální verze Canary prohlížeče Chrome se také změnila a nedávno už byla k dispozici ve verzi 100.

Je šifrovaný prohlížeč dobrý nápad?

operacryptobrowser

Prohlížeč Opera Crypto Browser je vybaven integrovanou peněženkou pro kryptoměny. | Zdroj: Opera

Pokud jde o téma prohlížeče budoucnosti, Opera se nedávno odvážila a uvolnila beta verzi svého prohlížeče Opera Crypto Browser. Jako ústřední prvek považuje integraci blockchainu. Desktopový prohlížeč má vestavěnou kryptopeněženku, která by měla pomáhat spravovat Bitcoin a další kryptoměny, a také nabízet snadný přístup k burzám NFT.

Opera hovoří i o projektu Web3 a rozumí tím především podporu decentralizovaných aplikací. Obsah by poté měl být distribuován prostřednictvím systémů uživatelů, nikoliv na centrálních platformách poskytovatelů služeb.

Ne každému se ale nápad integrace kryptopeněženek líbí. Generální ředitel společnosti Vivaldi, Jon von Tetzchner, ve svém příspěvku na blogu tento trend komentuje: "Odmítáme tyto podvody prezentovat jako příležitost. Místo toho vás vyzýváme, abyste k nim přistupovali se skepsí, kterou si zaslouží. Pro některé zvědavé investory do krytpoměn a bohaté spekulanty to může být hra, ale pro ty, kdo nemají to štěstí a nechají se nachytat na pyramidové schéma, to může být zničující." Celé čtení najdete na vivaldi.com/blog v příspěvku "Why Vivaldi will never create ThinkCoin".

Web 3.0 a Metaversum

beakerbrowser

Beaker Browser je dalším projektem systému decentralizovaných prohlížečů. | Beaker Browser

Pod pojmem Web 3.0 se rozumí především myšlenka decentralizace, která má být založena na technologii blockchain. Díky využití umělé inteligence a strojového učení by algoritmy měly chápat data také v kontextu, což shrnuje pojem "sémantický web". Pokud jde o internet, založený na schématu P2P, existují i další projekty, které už nějakou dobu zkoumají, co je v této oblasti možné. Patří k nim například Beaker Browser.

Od loňského přejmenování Facebooku na Meta a oznámení projektu Metaversa jako hlavního tématu pro příštích několik let, je toto také považováno za budoucnost webu. Ti z uživatelů, kteří ještě pamatují Second Life, si ještě určitě vzpomenou, kudy by se cesta mohla ubírat. Metaversum má být 3D internet, do kterého bude možné se interaktivně ponořit pomocí technologie virtuální reality.

Zajímavá budoucnost, ovládaná Googlem

Vývoj prohlížečů se týká všech uživatelů. V blízké budoucnosti by změny neměly být příliš velké. Zda verze s označením 100 u prohlížečů Chrome a Firefox skutečně způsobí zásadní problémy, je sporné.

Co se týče Metaversa a Webu 3.0, lze ještě zůstat v klidu. Odborníci odhadují dobu vývoje Metaversa na 10 až 15 let, takže do té doby bude ještě několik dalších změn. Nejlepší pozici na ovlivnění dalšího vývoje v oblasti internetových prohlížečů, má Google. Chrome je standardním browserem pro dvě ze tří zařízení a většina ostatních prohlížečů běží na jádru Chromium.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme