Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Větší než celá Praha: Čína se momentálně pyšní největší solární elektrárnou na světě

Josef Mika 08.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Říše středu svůj přechod na alespoň částečně udržitelnou energetiku rozjíždí naplno. V Číně byl nyní k síti připojen největší solární park na světě. Elektrárna se rozkládá na ploše asi 81 000 hektarů a má úctyhodný výkon pět gigawattů.

Kapitoly článku

Pokud jde o expanzi solárních elektráren v Číně, v této zemi stále nastavují nové limity. Nyní zde otevřeli obří solární park. Ten se rozkládá na ploše přibližně 810 km2. Informovala o tom čínský úřad pro správu státního majetku (SAAC) s odvoláním na společnost Power Construction Corp of China.

Pro porovnání: rozloha Prahy se všemi jejími městskými částmi je „pouze“ 496 km2. Nebo se také dá říct, že nová čínská elektrárna zabírá plochu představující zhruba jedno procento rozlohy celé České republiky.

Mohlo by vás zajímat

6 miliard kilowatthodin

Solární elektrárna byla postavena v západní části autonomní republiky Sin-ťiang. Očekává se, že ročně vyrobí 6,09 miliardy kilowatthodin (6,09 TWh) elektřiny. To představuje například více než desetinu celkové roční spotřeby elektřiny v České republice.

Moderní energetické projekty v Číně

Sin-ťiang
Typická krajina Sin-ťiangu představuje poušť: ideální místo pro solární elektrárny.
Zdroj: Wirestock/Freepik

Řídce osídlený západ Číny má všechny předpoklady k tomu, aby se stal vzorovým zeleným regionem. Nacházejí se zde také největší solární elektrárny, které jsou již v provozu: pouštní solární projekt Ningxia Tenggeli společnosti Longyuan Power Group a solární komplex Golmud Wutumeiren společnosti China Lüfa Qinghai New Energy. Obě elektrárny mají dohromady kapacitu šest gigawattů, takže výkon nového solárního parku mohou překonat pouze v případě, že spojí své síly.

Mohlo by vás zajímat

Sin-ťiang se díky svým obrovským solárním a větrným zdrojům stále více stává centrem pro velké elektrárny na obnovitelné zdroje energie. Má to ale i své nevýhody: elektřina se odtud musí přenášet daleko na hustě osídlené východní pobřeží Číny. To vyžaduje překonávání obrovských vzdáleností. Z hlavního města Sin-ťiangu Ürümqi do Šanghaje je to vzdušnou čarou více než 3 200 kilometrů.

Nutno doplnit, že v Sin-ťiangu, zejména v neoobydlených příhraničních oblastech, se také zároveň nacházejí četné tzv. převýchovné tábory, v nichž jsou internováni ujgurští obyvatelé, často ve velmi špatných podmínkách.

Zdroj: Reuters, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme