Přejít k hlavnímu obsahu

Výrobci smartphonů slibovali delší podporu: jaká je ale realita – daří se jim to plnit?

Jiří Palyza 17.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Samsung, Google, ale i jiné značky smartphonů slibují stále delší podporu svých zařízení. Jaká je ale realita: jsou jejich dříve deklarované záruky aktualizací skutečně dodržovány?

Kapitoly článku

Slibem neurazíš: v praxi ale jeho naplnění potěší

Se smartphony je to podobné jako s Windows: pokud přestanou dostávat pravidelné bezpečnostní aktualizace, časem se stanou zranitelnými. Ono ale nejde pouze o bezpečnost. Ukončení funkčních aktualizací například pro mobilní operační systém může znamenat, že časem mohou přestat fungovat důležité aplikace. To je třeba případ mobilního bankovnictví.

S tím už jste se možná také setkali: technicky vzato byl váš telefon zcela v pořádku, nicméně kvůli zastaralému softwaru jste jej museli vyměnit za modernější drahý model.

Trend se ale stále více ubírá jiným směrem, který je námi uživateli vítaný. Intervaly podpory výrobců smartphonů se stále prodlužují. Jak je to ale v praxi? Dodržují výrobci své slovo a skutečně svá zařízení ošetřují aktualizacemi po slibovanou dobu? 

Mohlo by vás zajímat

Období podpory aktualizacemi se stále prodlužuje. Pro nás jen dobře

Před pěti lety, tedy u modelů z roku 2019 a 2020, jsme se setkávali se stanovenou dobou aktualizace softwaru často po dobu pouze dvou až tří let. U modelů z roku 2024 tato délka činí nejméně čtyři roky.

Experti z branže soudí, že to může souviset i s přísnějšími požadavky Evropské komise. Od června 2025 bude její schválené nařízení o ekodesignu u smartphonů stanovovat nejméně pětiletou podporu aktualizacemi.

Někteří výrobci ale u svých špičkových modelů, uvedených dříve a dnes běžně prodávaných, nabízejí výrazně delší podporu aktualizacemi už nyní. Například Fairphone, Google a Samsung slibují aktualizace mobilního systému po dobu nejméně sedmi let.

Mohlo by vás zajímat

Jak je to v praxi. Dodržují výrobci své sliby?

Zatímco u smartphonů se systémem Android jsou sliby delší podpory aktualizacemi součástí cíleného marketingu, Apple o této věci mlčí a doposud žádné detailnější informace neposkytl.

To na jednu stranu nebudí zrovna nejlepší dojem. Praxe ale zatím ukazuje, že ke skutečným nevýhodám to prozatím nevedlo. Spíš naopak: v tomto ohledu patří Apple k výrobcům, kteří se o své zákazníky starají vzorově. Aktualizace softwaru poskytuje pravidelně a iPhony doposud dostávaly aktualizace dokonce déle než mnohé modely smartphonů s Androidem.

Na výrobce ze světa Androidu se ale také dá v drtivé většině spolehnout. Podle německé spotřebitelské nadace byl u sledovaných 77 smartphonů dodržen slib délky softwarové podpory u 75 modelů. U 60 z nich výrobci poskytovali aktualizace dokonce déle, než původně oznámili.

Mohlo by vás zajímat

Premianti a záškoláci: zástupci jsou v obou skupinách

Šedesát z testovaných telefonů obdrželo výrazně delší aktualizace, než bylo výrobci původně oznámeno. 23 modelů obdrželo aktualizace v intervalu dokonce delším o jeden rok. Mezi ně patří smartphony od výrobce Samsung, který v přesahování deklarované délky podpory u svých zařízení zaujímá přední místo. Jeho modely Galaxy A21s, Galaxy A31, Galaxy A41 a Galaxy Z Fold2 5G se dokonce dočkaly více než o dva roky delších aktualizací, než původně sliboval.

Dále to zvládl například i výrobce Oppo u svého modelu Find X2 Pro.

Mezi dvěma zařízeními, která naopak nesplnila ohlášené období aktualizace, obzvlášť negativně vyniká Wiko View5: podle výrobce měl dostávat aktualizace až do září 2022. Podle testu nadace Stiftung Warentest však obdržel poslední aktualizaci systému na konci června 2021, tedy o více než rok dříve. Výrobce Wiko na žádost o vysvětlení nereagovala.

Druhou černou ovcí je Motorola Moto G8 Power. Svůj slib však nedodržela pouze o dva měsíce.

Zdroj: Stiftung Warentest
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme