Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vzpomínáte na tyhle značky? Někdejší vládci trhu s telefony dnes leží v prachu

Jakub Fišer 03.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Trh s mobilními telefony je starý zhruba 50 let. Za tu dobu se na něm vystřídalo několik stovek výrobců a značek. Některé fungují a prosperují do dneška, jiné vyhasly a již se telefonům nevěnují, anebo v horším případě zkrachovaly úplně. Tak či onak, všichni kdo na trhu působili, mají na kontě minimálně jeden opravdu ikonický kousek. Pamatujete si na tyto historické značky?

Kapitoly článku

Nokia – finský král má na kahánku

Kdo jiný představuje větší ikonu, než finská společnost Nokia. Tento výrobce má na kontě takové klasiky, jako je „nerozbitná Nokia 3310“ nebo „banánová Nokia 8110“. Největší zásluhu Nokia drží za to, že dokázala trh upravit do komerční podoby a nabídnout mobilní telefony zákazníkům takřka všech sociálních skupin.

Dnes je Nokia spíše synonymem pro telekomunikace a 5G v Evropě. Nokia coby značka mobilních telefonů je už více méně po smrti. Práva na výrobu telefonů Nokia vlastní finský holding HMD Global, který před pár týdny oznámil, že začne vyrábět smartphony pod vlastní značkou. Lze očekávat, že Nokia telefony kvůli tomu nebudou pokračovat.

Mohlo by vás zajímat

HTC – zachránilo ho VR

Tchajwanské HTC představuje ideální demonstraci toho, jak složité je někdy přijmout pohnutky osudu. Firma platila za absolutní špičku v produkci chytrých telefonů. Nejprve platila za firmu specializující se na vývoj telefonů pro někoho jiného (operátoři, Google), ale později se firma osamostatnila a vydala se na vlastní úspěšnou dráhu.

Díky strategickým partnerstvím s Qualcommem a Googlem bylo HTC již kolem roku 2010 mezi nejlepšími značkami v prodejích, v druhé polovině roku 2011 dokonce dosáhla na první místo v prodejích telefonů na americkém trhu (překonala i Samsung a Apple). Postupně bylo HTC ale překonáno čínskou konkurencí a dnes sice oficiálně stále vyrábí telefony, prodeje jsou však žalostné. Firmu od krachu zachránil projekt brýlí pro virtuální realitu HTC Vive.

HTC One M8
Jeden z nejoblíbenějších telefonů HTC – model One M8
Zdroj: HTC / One M8 press kit

Blackberry – otěže bezpečnosti převzali jiní

Kanadská společnost s ostružinou v logu vyráběla telefony dlouhých 16 let. Platily za dražší, ale právoplatně kvalitní a geniálně zkonstruované kousky, které se vám díky designu a hardwarové klávesnici okamžitě vryly do paměti. Jenomže nic netrvá věčně.

Když Blackberry zaznamenalo první vážný pokles v prodejích, rozhodlo se zbavit se svého vlastního systému a nasednout na trend Androidu. Důležité je však také přihlédnout k tomu, že trend se značně saturoval do „pádel s velkým displejem“ a o až moc originální Blackberry zkrátka opadl zájem. Přirozený výběr v praxi.

Blackberry Porsche P'9983
Blackberry Porsche P'9983
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud