Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11 si Microsoft do síně slávy asi nevyvěsí: přesvědčí jejich nástupce, Windows 12?

Jiří Palyza 21.07.2023

Ve vývojářském zákulisí Redmondu se už nějakou dobu pilně pracuje na nové generaci Windows. Samotný Microsoft se k nástupci Windows 11 prozatím nevyjádřil, ani nepotvrdil některými tipaři zmíněný termín uvedení na podzim 2024.

Kapitoly článku

Systém Windows 12 zatím neexistuje. Ani v podobě oznámení, ani ve verzi Preview nebo Beta. O budoucnosti Windows se samozřejmě neustále spekuluje a jisté je, že Microsoft do nového systému vkládá nemálo prostředků. Uživatelé to ale vidí jinak. Většina stále pracuje s Windows 10 a jejich nástupce, Windows 11, se nijak razantně nerozjíždí.

Proč tedy Windows 12? Microsoft se plnou silou vrhl do oblasti umělé inteligence. Od okamžiku, kdy byl na konci roku uvolněn ChatGPT, došlo k výrazným změnám a Microsoft jej velmi rychle integroval do svých produktů – především prohlížeče Edge a vyhledávání Bing.

Případný nástupce stávajících Windows 11 by mohl funkce umělé inteligence do operačního systému dále hluboce integrovat. A to daleko za hranice toho, co je vidět v případě Windows Copilota letošních Windows 11. Zásadně by se tak mohl změnit způsob ovládání Windows a uživatelé by měli zcela nové možnosti.

Podle nejnovějších informačních úniků bude Windows 12 uvolněn už na podzim 2024. To prozatím nebylo potvrzeno oficiálně, ale zní to pravděpodobně. V oblasti umělé inteligence Microsoft postupuje neuvěřitelným tempem.

Je ale také možné, že se Microsoft v té souvislosti daleko více zaměří na Windows v cloudu. Windows 365, což je cloudová verze systému, v současnosti dostupná pouze pro firmy, je řešení pro koncové uživatele prakticky neznámé. Jediné, co je v tuto chvíli pro cloudová Windows jasné: pro jejich větší rozšíření by spotřebitelské řešení muselo být mnohem levnější.

Uvolnění Windows 12: kdy se dočkáme nástupce stávajících Windows 11?

microsoft-cover

Za okny Microsoftu se už pilně pracuje na nové verzi Windows, jejíž kódové označení je "Next Valley". Tipaři předpokládají uvedení systému už na podzim 2024. | Zdroj: Tawanda Razika/Pixabay

Podle zvěstí tipařů by druhá polovina letošního roku mohla být etapou příprav na velkou aktualizaci Windows na podzim 2024. Microsoft pracuje na Windows 12 údajně už od jara 2022. Velká aktualizace Windows ale nemusí automaticky znamenat Windows 12. Microsoft by mohl Windows "jen" více vybavit prvky umělé inteligence a vše integrovat do Windows 11. Nakonec, jde pouze o název.

Hlavní aktualizace s umělou inteligencí se tedy může, ale v zásadě nemusí jmenovat Windows 12. Microsoft se k tomu zatím nevyjádřil. Interně má připravovaný systém Windows interní kódové označení "Next Valley".

Po uvedení v roce 2024 by mohlo v roce 2025 následovat širší rozšíření systému. Co ale hovoří proti této tezi je skutečnost, že Windows 10 bude Microsoft podporovat až do října 2025. V jednu chvíli by tedy paralelně běžely tři operační systémy.

Funkce Windows 12: čím chce Microsoft bodovat u uživatelů

windows365-3

Prolnutí systému funkcemi umělé inteligence by mělo být hlavní a zásadní změnou nového Windows 12. Z uživatelského pohledu mají funkce s podporou AI výrazně ulehčit nejen každodenní činnosti ve Windows, ale i jejich nastavení a ovládání. | Zdroj: Windows/Unsplash

Windows 10 měl být poslední verzí Windows. To se ale změnilo uvedením Windows 11 a existuje také velký prostor pro inovace budoucích Windows 12. Zejména příklad obrovského nástupu umělé inteligence ukazuje, jak je trh dynamický a jeho vývoj nikdy nelze dlouhodobě předvídat.

Co tedy můžeme od Windows 12 očekávat:

– nové bezpečnostní funkce,
– žádné zásadní zpřísnění hardwarových požadavků (Windows 10 stále běží na většině počítačů. Důvodem je skutečnost, že by v mnoha případech uživatelé pro upgrade na Windows 11 museli svůj počítač změnit, a to přestože stávající desítky jim fungují zcela bezproblémově. Možná, že Microsoft ve Windows 12 tuto skutečnost zohlední.),
– očekává se, že se v rámci inovací Windows 12 Microsoft více zaměří na hlubší integraci umělé inteligence,
– Windows 12 bude údajně modulární, a tak se stane konkurencí i pro ChromeOS,
– ve Windows 12 by Microsoft konečně mohl rozšířit podporu platformy ARM,
– technickou konverzi a odstranění starých součástí systému,
– součástí nových Windows 12 má také být plovoucí Hlavní panel, který by měl zlepšit celkový uživatelský komfort,
– vyhledávání přímo na ploše, podobně, jako funguje Spotlight v systému macOS.

Kompatibilita s Windows 12: předpokládané hardwarové požadavky

Vzhledem k tomu, že Windows 12 jsou stále ve fázi vývoje, Microsoft nezveřejňuje žádné oficiální informace o systémových požadavcích. Lze ale předpokládat, že hardwarové požadavky systému budou podobné, jako u jeho předchůdce. I přesto, že cesta k systému Windows 11 je už pro mnoho uživatelů kvůli hardwarovým nárokům uzavřená.

Jedno je jisté: kdo v současnosti používá počítač, na kterém nelze instalovat Windows 11, nebude moci přejít ani na Windows 12.

Minimální požadavky mohou vypadat takto:

Bezpečnost: čip TPM, případně Pluton
CPU: dvou nebo lépe vícejádrový procesor s minimální frekvencí 1 GHz (Intel CPU osmé generace nebo odpovídající ekvivalent AMD)
Operační paměť: možné rozšíření na 8 GB pro zajištění plynulého provozu cloudových služeb a nových funkcí umělé inteligence
Paměťové úložiště: 128 GB nebo více, SSD by se mohl stát povinným
Systémový firmware: UEFI s funkcí Secure Boot
Grafika: ovladač WDDM 2.0, kompatibilní s DirectX 12
Obrazovka: displej s minimálním rozšířením 720 px, velikost úhlopříčky minimálně 9"
Verze Windows, ze které půjde upgradovat: Windows 10 a vyšší
Přístup k internetu a Microsoft účet: verze Windows 12 Home bude pravděpodobně vyžadovat připojení k internetu včetně účtu Microsoft pro nastavení a registraci systému.

Windows 12 bude systém s velkým podílem umělé inteligence

windowscopilot

Windows 12 bude systém na mnoha místech vybavený technologiemi umělé inteligence. | Zdroj: Microsoft

ChatGPT už Microsoft zabudoval do celé řady svých produktů. Technologii AI už využívá prohlížeč Edge a vyhledávač Bing, pro Windows se připravuje Copilot.

Jazykové moduly, komponenty pro automatické generování kódu nebo AI pro tvorbu obrázků jsou už součástí mnoha služeb, které se objevily v posledních měsících. Jsou výkonné, ale také extrémně výpočetně náročné.

Až dosud je Microsoft nepovažoval za použitelné na počítači. Byl zapotřebí vhodný operační systém a specializovaný hardware. V tomto ohledu Microsoft může Windows dále rozvíjet jako platformu, která podporuje speciální čipy s umělou inteligencí, jako například některé verze od AMD.

Do Windows by také mohly být lépe integrovány některé služby umělé inteligence, které používají mnoho zdrojů z cloudu. Uživatel by s nimi pracoval jako s lokálně uloženými programy.

Windows by také mohly mít díky AI spoustu vylepšení svých funkcí. Smysl to má například pro už dlouho zabudované funkce, jako například vyhledávání nebo rozpoznávání řeči, ale také drobnosti, ke kterým patří například vylepšování obrazu a zvuku pro videokonference nebo bezpečnostní funkce včetně detekce spamu.

Řadu podobných základních funkcí systému by umělá inteligence mohla zlepšit. Systém Windows by tak prvky umělé inteligence mohl přenést do každodenní činnosti s počítačem a řešení spousty běžných operací. Microsoft už začal v podobě ChatGPT v Bingu, Edge a Copilotu. To je ale jistě zatím jen začátek.

Windows 12 jako cloudový systém?

windows365-1

Windows v cloudu jsou v tuto chvíli k dispozici pouze firmám pod názvem Microsoft 365. | Zdroj: Microsoft

Vývojáři v Redmondu plánují do budoucna Windows rozšířit o novou možnost spouštění. Ta by měla umožnit systém spouštět přímo z cloudu. K používání takových Windows už nebude potřeba lokální instalace na uživatelském zařízení, ale pouze stabilní připojení k internetu.

S tím ale vyvstávají otázky, zda tak zásadní změna konceptu, jakým je cloudový operační systém, ospravedlňuje nutnost upgradu na Windows 12.

Cloudový systém Windows ale jistě nebude k dispozici zdarma. Streamovaný operační systém také spotřebovává zdroje v datovém centru. Pro srovnání: cena Windows 365 pro firmy v současnosti začíná na částce kolem 30 EUR za uživatele a měsíc v nejnižší úrovni konfigurace. S nejrychlejším hardwarem cloudového PC se ale náklady rychle vyšplhají až na 160 EUR.

To, že by se Microsoft spoléhal výhradně na cloud, si lze představit jen těžko. Lokální verze systému Windows bude jistě existovat i nadále. Windows 12 by ale mohl být jedním ze způsobů, jak cloudový počítač prosadit jako nový model.

Windows 12: jak to vypadá se zařízeními, které mají instalované starší verze

Windows 10 bude Microsoft podporovat do října 2025. Zatím není známo, kdy bude uvolněn systém Windows 12, ani jak dlouho bude Microsoft poskytovat podporu Windows 11.

Microsoft vydává nové verze Windows každé tři až čtyři roky. V roce 2024 budou Windows 11 na trhu už tři roky. Pokud by tedy byl na podzim 2024 uveden systém Windows 12, určitě by měla existovat i možnost aktualizace pro uživatele Windows 10. Těžko si lze představit, že by Microsoft opustil model bezplatných aktualizací.

Zdroj: Tech Advisor


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme