Přejít k hlavnímu obsahu

Žádná Windows se nemohou pochlubit podobným zabezpečením: linuxová distribuce ukazuje Microsoftu, jak na to

Jiří Palyza 01.03.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Z hlediska bezpečnosti se zlepšily i Windows. Microsoft zpřístupnil mnohá nastavení, která umožňují systém vyztužit. Nicméně i přesto se pravděpodobně nikdy nepřiblíží jedné z distribucí Linuxu, která si na své bezpečnosti a ochraně soukromí uživatele zakládá.

Kapitoly článku

Patříte-li k uživatelům systému od Microsoftu, kteří dbají na soukromí a ochranu svých dat, jistě jste si provedli mnoho dodatečných nastavení, nebo dokonce instalovali nějaký program, který zajistil vyšší úroveň zabezpečení. Zcela jinak je na tom operační systém Linux Tails, který získal na své popularitě především kvůli skandálu NSA.

Záměrem tvůrců této vyztužené distribuce, jejíž název je zkratkou "The Amnesic Incognito Live System", bylo uživatelům nabídnout všechny programy a možnosti, které potřebují k bezpečnému a v maximální možné míře i anonymnímu surfování. Systém je určen pro práci v režimu "live", tedy zavádění a provozu z USB flash disku. Při pohybu v online prostoru spoléhá mimo jiné na síť Tor a šifrovanou komunikaci.

Mohlo by vás zajímat

Součástí linuxové distribuce jsou ale i aplikace pro každodenní práci. Základem je kancelářská sada Libre Office a poštovní klient Thunderbird. Uživatelé ocení, že pro usadnění prvních kroků v systému jsou už všechny programy předem konfigurované a připravené k okamžitému použití.

Tails 6 je založen na Debianu 12 a ve výchozím nastavení je dodáván s prostředím GNOME 43.

Jednoduchá obsluha a více pohodlí při ovládání systému

Barevné varianty pracovní plochy systému
info ikonka
Zdroj: Linux Tails
Uživatelé si mohou systém konfigurovat i s hlediska barevného provedení. Na výběr mají z několika variant.

Velký skok mezi verzemi na aktuální Tails 6 s sebou přináší celou řadu důležitých nových funkcí, které uživatelé jistě ocení. Je vidět, že se tentokrát vývojáři zaměřili na snadnost práce se systémem – to může velmi pomoci i uživatelům, kteří přemýšlí o přechodu ze světa Windows právě k Linuxu.

K nejdůležitějším novinkám patří především:

  • Čtyři různé barevné režimy: světlý, tmavý, noční světlo s filtrem modrého záření a tmavý režim s modrým filtrem.
     
  • Externí paměťová úložiště, například USB flash disky, se připojují automaticky a u šifrovaných oddílů se přímo zobrazí okno pro zadání hesla.
     
  • Pokud je systém v režimu uzamčené obrazovky, nově vložená USB zařízení jsou ignorována: to je preventivní opatření proti infekci škodlivým kódem a zavlečení malwaru.
     
  • Systém je vybaven novou zkratkou pro snímání obrazovek a videí, která byla převzata z Gnome 43.

Kromě toho byly také aktualizované všechny programy, které se instalují spolu se systémem ve výchozím nastavení. Jde například o Tor Browser, Electrum, KeePassXC, Audacity, Gimp a Inkscape. Byly také opraveny některé chyby. Pro zájemce je k dispozici detailní seznam změn na webu výrobce.

Linux Tails: jaké nástroje získáte spolu se systémem

Pracovní plocha systému Linux Tails
info ikonka
Zdroj: 9to5Linux / Linux Tails
Tails obsahuje vše, co potřebujete pro bezpečný pohyb na internetu: prohlížeč, e-mailový klient a online komunikátor.

V jedné věci má Tails naprosto jasno: veškerý provoz směruje přes síť TOR, aby prostřednictvím anonymizace chránil soukromí uživatele. K tomu už nepoužívá Firefox, ale vlastní prohlížeč TOR včetně HTTPS Everywhere a uBlock Origin.

K dispozici je správce hesel KeePassXC a pro e-maily  Mozilla Thunderbird s integrovaným šifrováním. K dispozici je i spousta dalších nástrojů, a to nejen pro kancelářskou práci, ale také pro úpravu obrázků nebo zpracování zvukových souborů.

Pokud byste se při prvních spouštěních systému potýkali s problémy, je pro vás k dispozici režim, "Troubleshooting", který zavede pouze nejdůležitější součásti.

Plnohodnotná náhrada Windows to není

Přestože je linuxová distribuce Tails dobře vybavena pro každodenní práci na počítači, jako plnohodnotná náhrada Windows úplně vhodná není. Anonymní surfování si bere svou daň v podobě pomalejších odezev, a tak je při používání Toru potřeba trocha trpělivosti. Ani proces šifrování rychlým internetovým odezvám moc nepomáhá.

Mohlo by vás zajímat

Co ale Tails nelze upřít, je snadnost jeho používání. Nejběžnější aplikace jsou už nastavené, takže odpadá často zdlouhavá práce s různými konfiguracemi softwaru a systému. Proto lze tuto distribuci doporučit především jako doplňkový live systém pro větší ochranu soukromí. Může se hodit například při cestování, kdy se připojujete k Wi-Fi na veřejných místech nebo v hotelu. Pak stačí z kapsy vytáhnout spustitelný USB flash disk s Tails a máte zaručené bezpečné prostředí.

Zdroj: 9to5Linux, Linux Tails


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme