Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Žádný jiný prohlížeč to nezvládne: automatická optimalizace YouTube videí v Opeře

Jiří Palyza 21.12.2022

Současná videa na YouTube jsou zpravidla velmi kvalitní. Ne vždy tomu ale tak bylo a ti, kdo sledují starší seriály a filmy, se často potýkají s mizerným rozlišením. Jeden z internetových prohlížečů se ale pokouší o automatickou optimalizaci.

Kapitoly článku

Uživatelé, kteří sledují především profesionální videa na odpovídajících streamovacích platformách, by neměli mít s kvalitou obrazu příspěvků žádné větší potíže. Nicméně na YouTube existuje ještě spousta klasik, které už mají za sebou několik let.

Kromě toho lze na internetových streamovacích službách najít i staré televizní seriály a filmy, jejichž kvalita je v dnešních měřítkách velmi špatná. Tomu chce pomoci nová funkce v prohlížeči Opera, která dostala název Lucid Mode.

Jejím cílem je dodatečně zaostřit videa a obrázky. Videa na YouTube i klipy na Facebooku, TikToku a dalších webových platformách by po aplikaci funkce měly vypadat mnohem lépe.

Aktivace režimu Lucid Mode v Opeře

lucidmode

Zaostřovací režim můžete zapnout prostřednictvím Nastavení. | Zdroj: Opera

Tento režim si můžete v prohlížeči Opera sami aktivovat. Chcete-li to provést, klikněte na hamburger menu a přejděte o trochu níž k položce Lucid Mode. Pomocí dvou zobrazených přepínačů si můžete aktivovat zaostřování videí a obrázků.

V režimu přehrávání videa Opera také zobrazuje plovoucí tlačítko, kterým lze ostření ovládat. Po aktivaci se funkce pokusí videa a obrázky doostřit. Pokud ale videa přehráváte v režimu obraz v obrazu, v současné době funkce dodatečného ostření nebude fungovat.

Při procesu doostřování se nevyužívá technologie umělé inteligence, ale filtr ostrosti CSS, který využívá výpočetní výkon grafické karty. Zlepšení by měla být patrná na první pohled.

Opera se pravděpodobně spoléhá na takzvané neostré maskování, kterému se také říká selektivní ostrost. Tuto metodu filtrace použává celá řada obrázkových editorů. Dojem ostrosti fotografie se její aplikací zvýší prostřednictvím neostré kopie.

Má to jen malý háček: ještě to není zcela hotové

Pokud se často s videi s nízkou kvalitou setkáváte, je nejlepší si s režimem Lucid Mode samostatně pohrát. Nová funkce má ale stále co zlepšovat.

Nefunguje to tak, že by režim Lucid způsobil skokovou změnu a jako mávnutím kouzelného proutku by dříve špatná videa najednou vypadala skvěle. I když to PR oddělení Opery takto propaguje, z nekvalitních snímků lákadla pro oči prostě neuděláte. Někdy možná i zapochybujete, zda je vůbec nový režim zapnutý nebo ne.

Můžete se setkat i s tím, že na některých objektech v záběru efekt doostření rozpoznáte, ale celkově se video nijak výrazně nezlepší. Je to škoda. Myšlenka optimalizace videa v prohlížeči je jinak skvělá. Možná se časem, po doladění funkce, Opera v tomto ohledu výrazně zlepší.

Co se týče fotografií a obrázků, je režim Lucid spíš na škodu. Například u snímků obrazovky, které jsou v originálu v pořádku, se po aplikaci funkce najednou zobrazují roztřepené okraje písma.

Doufejme, že se vše zlepší

Opera měla skvělý nápad. Je ale žádoucí, aby byl Lucid Mode více optimalizován. Praktické by mohlo být rozdělení videí s nízkým a vysokým rozlišením. Klipy, které už vypadají dobře, totiž není třeba zhoršovat.

Zdroj: Softpedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme