Koncesionářské poplatky Čechům nejsou po chuti
Dle návrhu, který představil ministr kultury Baxa a ředitelé České televize a Českého rozhlasu, by měla nová výše televizního poplatku činit 150 korun. Poplatky za sledování televize tedy vzrostou o 15 korun. Za užívání rozhlasu se bude nově platit 55 korun, oproti původním 45 korunám měsíčně. V rámci návrhu se navíc počítá i s dalším zdražením, pakliže se inflace zvýší alespoň o 6 %.
Agentura NMS vypracovala průzkum veřejného mínění, ve kterém se pokoušela zjistit, jak Češi nové podmínky koncesionářských poplatků vnímají. Průzkum probíhal v online prostoru u osob starších 18 let, a to ve dvou vlnách: do první se zapojilo 1 324 respondentů, do druhé 1 290 lidí.
Na otázku, jaký názor mají na zvýšení povinných koncesionářských poplatků, odpověděla nadpoloviční většina 56 %, že rozhodně nesouhlasí. Dalších 15 % uvedlo, že spíše nesouhlasí. Dohromady to tak činí 71 % respondentů, kteří s návrhem nesouhlasí. To je drtivá většina.
Souhlasný názor vyjádřilo 19 % (7 % rozhodně souhlasí a 12 % spíše souhlasí), zatímco 7 % nemá názor. Bez zajímavosti není ani to, že 3 % dotazovaných o zdražení vůbec neměla tušení.
ČT je však pro většinu lidí autorita
Zároveň ale velká část dotazovaných vnímá Českou televizi (ČT) jako relevantní zdroj objektivních informací.
„Pro Čechy je zásadní, aby veřejnoprávní televize byla zdrojem objektivních informací a byla nestranná. Za potřebné to považuje 93 % lidí v Česku. Polovina Čechů v průzkumu uvádí, že ČT je dobrým zdrojem objektivních informací. Nestrannost ČT však hodnotí pozitivně méně Čechů a Češek, konkrétně 39 %,“ uvádí agentura NMS.
Z průzkumu dále vyplývá, že ČT považuje za důvěryhodnou 55 % Čechů a Češek, ve srovnání s komerčními televizními stanicemi má tak důvěru největší. Za důvěryhodnou považují ČT zejména mladí lidé, mezi lidmi ve věku 18–26 let je to dokonce 70 %.
Zdroj: NMS