Přejít k hlavnímu obsahu

Že by se Evropa konečně začala loučit se střídáním času? Jedna ze zemí rázně bouchla do stolu – která bude další?

Jiří Palyza 14.02.2025
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zanedlouho nás opět čeká změna času ze zimního na letní. Ten správný okamžik nastane v noci z 29. na 30. března. Zatímco většina Evropy pokračuje v přetáčení hodin, jedna ze zemí se konečně rozhodla a změnu času zrušila.

Kapitoly článku

Snaha už byla v roce 2019: členské státy EU se ale nedokázaly dohodnout

Na Islandu ke střídání času nedochází dlouho, platí tam stále stejný čas. Nyní jej následuje další evropská země a se změnou času se natrvalo loučí.

Ukrajina se rozhodla střídání zimního a letního času zrušit a od roku 2025 trvale zachovat zimní čas. Toto rozhodnutí tamní vláda přijala ze zdravotních i politických důvodů.

Ukrajinští poslanci prosadili názor, že změna času má negativní dopad na biorytmy lidí a způsobuje zdravotní problémy. Zavedením standardizovaného kyjevského času se také chtěli jasně odlišit od Ruska.

Až dosud ukrajinský letní čas, který platil od konce března do konce října, odpovídal celoročnímu moskevskému času. Po zrušení letního času bude nadále na Ukrajině platit středoevropský čas (SEČ). Poslední změna času zde proběhla v noci z 26. na 27. října 2024.

Mohlo by vás zajímat

Ukončení střídaní času je stálým zdrojem diskuzí

Zrušení střídání letního a zimního času je v Evropě už dlouho diskutovaným tématem. Možná si vzpomenete na rok 2019, kdy se Evropský parlament už vyslovil pro zrušení, nicméně členské státy se nedokázaly dohodnout. Mnoho zemí se nemůže shodnout na tom, zda by měl trvale platit letní nebo zimní čas.

Zrušení změny času společnost rozděluje na dva tábory: zatímco jedni zdůrazňují výhody dlouhých letních večerů, kdy je i u nás světlo i do 22:00 hodin, druzí poukazují na zdravotní rizika, která pravidelné střídaní času přináší mnoha lidem. Rozhodnutí prozatím v drtivé většině evropských zemí nepadlo.

Mohlo by vás zajímat

Co je vlastně v pozadí stálého střídání času?

V mnoha zemích byl letní a zimní čas zaveden za účelem úspory energie, a to díky lepšímu využití denního světla. Studie však ukazují, že v současné době je efekt minimální a naopak si stále více lidí stěžuje na poruchy spánku a zdravotní problémy.

A jak jste na tom vy? Také byste podpořili ukončení střídání času a podpořili do budoucna jednotný čas, nebo vám současný stav vyhovuje?

Zdroj: The New Voice of Ukraine, The Kyiv Independent


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme