Mnoho uživatelů nechce Windows 11 ani zadarmo a stále zůstávají u Windows 10. Nebo dokonce ze starších verzí přecházejí nejprve na desítky, což není úplně podle představ Microsoftu.
Potvrzují to i pravidelné měsíční statistiky webu Statcounter, které ukazují, které verze Windows jsou nejpoužívanější a kolik zastaralých počítačů je stále mezi uživateli.
Na velkém množství počítačů s Windows stále běží desítky
Windows 11 si z celkového koláče verzí systému od Microsoftu ukusuje přibližně čtvrtinu. Stále se ale ani zdaleka nepřibližují desítkám. | Zdroj: Microsoft
Aktuální rozložení jednotlivých verzí ukazuje, že v celosvětovém měřítku desítky běží na 72 procentech počítačů. Windows 11 sice neustále roste, ale v současné době zastupuje žalostných 23 %. Pro nejnovější verzi se tak rozhodl ani ne každý čtvrtý uživatel.
Pokud bychom se podívali jaká je situace u nás doma, zjistíme, že podíl uživatelů Windows 10 je podobný: 71,9 % všech počítačů s Windows stále používá desítky a pouze necelých 23 % přešlo na jedenáctky.
Konec podpory Windows 10 je ale daný: Microsoft nás dotlačí k rozhodnutí
Vývoj podílu jednotlivých verzí Windows z pohledu jednoho roku: Windows 10 stále jasně převažují. | Zdroj: Statcounter
U starších verzí Windows, byť to jsou už desítky, je dobré hlídat časový interval, po který je Microsoft vybavuje bezpečnostními aktualizacemi. Zpravidla to je v případě soukromých uživatelů po dobu roku a půl, firemní uživatelé mají podporu delší zpravidla o jeden rok, tedy 30 měsíců.
Pokud se blíží konec intervalu bezpečnostních aktualizací, je dobré popřemýšlet u upgradu na novější verzi. Nicméně Microsoft už počítá s tím, že podpora Windows 10 definitivně skončí v říjnu 2025. Od této doby desítky přestanou dostávat bezpečnostní aktualizace.
Verze Windows | Konec podpory pro soukromé uživatele | Konec podpory pro firemní uživatele |
Windows 10 22H2 | 14. října 2025 | 14. října 2025 |
Windows 10 21H2 | 13. června 2023 | 11. června 2024 |
Uživatelé Windows 10 mají na řešení stále čas, ale donekonečna jej odkládat také nelze. Ti, kdo nechtějí utrácet za novější a výkonnější hardware, na kterém by už Windows 11 byly pravděpodobně instalovány jako součást výbavy, samozřejmě mohou u desítek zůstat. Problém je v tom, že bez pravidelných bezpečnostních aktualizací se systém časem stane zranitelný.
Pokrok nezastavíš: toto je jistě důvod, proč stále velké množství uživatelů zůstává u desítek. | Zdroj: Windows 10/Služba Windows Update
Existují i varianty instalace Windows 11 na hardware, který není oficiálně Microsoftem pro tento systém podporován. V takovém případě je také riziko, že takto neoficiálně instalovaný systém bude bez pravidelných Patch days.
V případě, kdy by se vám ani jedna z těchto cest nezdála vhodná, ale rádi byste svůj stávající počítač zachovali při životě, je možnost přejít na Linux. Existuje mnoho distribucí, které jsou vybavené vstřícnou grafikou a pro domácí používání postačí. Zajímavou alternativou je například brazilský projekt Linuxfx, jehož grafika silně připomíná Windows 11. Dlouhodobě nejstahovanější distribucí je MX Linux, ale určitě stojí za prozkoumání i Ubuntu, případně Debian. Pokud byste o přechodu na Linux vážně uvažovali, doporučujeme prohlédnou si žebříček nejstahovanějších distribucí, který udržuje DistroWatch.com.
Je ale fér dodat, že můžete čas od času narazit na drobné problémy s nekompatibilitou souborových formátů, například dokumentů, občasné komplikace s ovladači, případně nestabilní Wi-Fi připojení. Jinak ale pro běžnou činnost na internetu, domácí agendu a multimédia by rozšířené distribuce měly fungovat. Navíc je u nich výhodou dobrá podpora komunity, takže případná řešení lze dohledat.
Zdroj: Statcounter, Microsoft