Lov na uživatele: co vše se na temném internetu nabízí
Experti ze společnosti Bitdefender, která se zabývá oblastí kybernetické bezpečnosti, provedli analýzu nabídky na darknetu. A jejich zjištění byla přinejmenším překvapivá a v některých případech až šokující. Falešné průkazy totožnosti se dají pořídit za cenu od 25 USD, falešné bankovky v hodnotě 10 EUR se v balení po padesáti kusech nabízejí za 85 USD.
A normální je i prodej počtu shlédnutí. To je mimochodem činnost, ze které jsou často obviňováni různí internetoví influenceři. Nákup počtu sledujících je velmi snadný: stačí pouhé klepnutí na tlačítko.
Ve dnech, kdy experti výzkum prováděli, stálo například 50 000 sledujících na platformě Twitch pouhých 300 USD.
Darknet: platební údaje, nákup sledujících uživatelů a další překvapivý artikl
Bezpečnostní výzkumníci také zmínili nabídky odcizených účtů na streamovacích platformách, a to například Netflixu nebo Amazon Prime Video. Jejich cena se pohybuje mezi pěti a patnácti dolary.
Se zbraněmi a drogami se na darknetu obchoduje naprosto běžně, podobně, jak jste zvyklí například při nákupu hraček či potravin. A to i v případě, pokud byste si chtěli pořídit ruční granát či raketomet. To samé platí i pro omamné a návykové látky.
I když by to člověka v této souvislosti snad ani nenapadlo, také pro prodejce zakázaného zboží v prostředí darknetu je důležitá jejich pověst – kredit prodávajícího. Výzkumníci z Bitdefenderu k tomu ve svém hodnocení dodávají: "Existuje celá undergroundová kultura hodnocení, komentářů a recenzí."
Podle odborníků se na darknetu platí především měnami, které zaručují anonymitu kupujících. Oblíbené jsou zejména kryptoměny Bitcoin a Monero.
Jak se na darknetu platí
Podle informací Úřadu pro informační bezpečnost našich západních sousedů je darknet dle jeho hodnocení "...centrum pro obchodování s trestnou činností a nelegálním zbožím všeho druhu. Za nabídky se obvykle platí kryptoměnami."
Související komunikace je šifrovaná a je zaručena vysoká míra anonymity. To činí platformu atraktivní pro zločince. Samotné používání darknetu, tedy ponoření se do temných hlubin internetu, není nelegální. Trestným činem se ale může stát nákup, používání a nebo přeprodej nabízeného zboží. Při pohybu v darknetu také hrozí vyšší riziko nákazy škodlivým kódem.
Mohlo by vás zajímat
Jakmile byste stahovali a sledovali nelegální obsah, nakupovali nelegální zboží a služby, vystavujete se trestnímu stíhání. Samotný prodej takového zboží je trestným činem.
K nabízeným službám patří i různé formy kybernetických útoků. Výše ceny se odvíjí od cíle, na který míří a celkového charakteru kampaně: zda se jedná o odstavení služeb, krádež dat či ransomwarový útok.
Zdroj: Bitdefender