Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zoner se třináctky nebojí. Photo Studio je pohodlnější i vychytanější

redakce 30.09.2010

Již třinácté verze se dočkal populární český editor fotografií Zoner Photo Studio. Nová verze přináší mimo jiné podporu práce s multiexpozicí, nové retušovací nástroje či propracovanější práci s průhlednými obrázky. Aby novinek nebylo málo, byl program upraven na plně 64bitovou architekturu a implementováno 10bitového zobrazování v Prohlížeči, Editoru a RAW konvertoru na monitorech s 10bitovou barevnou hloubkou na jeden kanál.

Kapitoly článku

Programů z české produkce, které zabodovaly i na zahraničních trzích, zase není tolik. Photo Studio z produkce brněnského Zoner Software mezi ně patří. Vývojáři přicházejí s novinkami pravidelně každý rok a ani letošek nemohl být výjimkou. Letos přišla řada na číslo 13, kterou někteří výrobci software přeskakují, Zoner se ale nezalekl. „Třináctka nás neleká. Zjistili jsme, že například v Japonsku a části Itálie jde o šťastné číslo,“ poznamenal s nadsázkou Pavel Minář, ředitel softwarové divize Zoner, na tiskové konferenci.
Uživatelé si za léta vývoje zvykli na to, že každá nová verze přinese mnoho novinek a ze Zoner Photo Studia se tak postupně stává stále sofistikovanější nástroj. Vývojáři se ale snaží stále zachovat jeden z hlavních trumfů tohoto programu, uživatelskou přívětivost, která zpřístupňuje i pokročilejší editační funkce začátečníkům či těm, kteří se v počítačové grafice ani fotografii neorientují. Typickým příkladem z nové verze může být práce s multiexpozicí, tedy s několika různými obrázky stejného místa. Zoner Photo Studio 13 vám s pomocí jednoduchého průvodce umožní například pomocí pár kliknutí vymazat nechtěné turisty kolem historického objektu.

Úprava fotek především
Ať už fotíte digitálním fotoaparátem nebo třeba mobilem, brzy zjistíte, že fotky přece jen nějakou úpravu potřebují. A pokud si netroufáte na Photoshop, v jednodušších úpravách může posloužit právě Photo Studio. Letos navíc přibyla řada poměrně příjemných vylepšení, které zpřístupní i funkce známé dosud jen z programů určených profesionálům. Za zmínku rozhodně stojí kompletní implementace průhlednosti v Editoru, včetně nového nástroje Guma a možností ukládání i načítání. Tuto funkci oceníte především při práci s webem, ale může se hodit například pro kombinace různých obrázků.

V Editoru je dále k dispozici nový Retušovací štětec umožňující efektivněji a méně pracně odstranit z obrázku vady, ať už se to týká třeba šmouhy na objektivu nebo případných nesrovnalostí na pleti portrétované osoby. Oproti známému honovacímu razítku bere retušovací štětec ohled na okolí upravovaného místa, takže zásahy opravdu nejsou téměř postřehnutelné. Majitelé nové verze se dočkají také například vylepšení algoritmů a rozšíření možností, jako například výběr magickou hůlkou podle hodnot odstínů a jasu nebo transformace vloženého textu či efektního nástroje pro velmi snadné skládání pohlednic z více fotografií s bohatými možnostmi nastavení.

Pokročilí uživatelé zase ocení velmi žádnou možnost spasování fotografií focených z ruky při
vytváření HDR snímků. Ve zpracování RAW formátů zase najdou uživatelé nové parametry konverze a vyvolávání je díky optimalizaci zřetelně urychleno. Užitečným vylepšením je také přímé skenování do PDF, podpora formátu JPEG XR či možnost připojení XMP metadat k souborům ve formátu PNG.

Pohodlnější a levnější

Již loňská verze prošla poměrně zásadní proměnou uživatelského rozhraní. Letos se vývojáři snažili práci s programem dále zpříjemnit, vycházeli přitom z podnětů samotných uživatelů. Zajímavou novinku přichystal Zoner pro ty, kteří užívají dvou monitorů. Pokud si tuto předvolbu vyberou, bude se při procházení průzkumníkem na druhém monitoru automaticky zobrazovat náhled fotky. Se zobrazováním souvisí i další novinka, podpora 10bitového zobrazování v Prohlížeči, Editoru a RAW konvertoru. Majitelé monitorů a grafických karet, které toto zobrazení zvládnou tak získají ještě věrnější barvy a jemnější barevné přechody.

Významným přínosem nové verze je také výrazně vylepšený Katalog. Nový panel umožňuje filtrování obsahu Katalogu s fulltextovým vyhledáváním a filtrování podle uživatelského hodnocení, značek a GPS údajů. Praktická je možnost současného mazání přidružených souborů (např. dvojice JPEG + RAW).

S novou verzí přichází Zoner i s upravenou cenovou politikou. Základní jednouživatelská licence v edici Pro stojí pouze 1 499 korun a za cenu 1 999 korun získají uživatelé právo program používat až na třech počítačích v domácnosti. Kromě toho je k dispozici edice Home za 999 korun či studentská (a nově i učitelská) licence za 799 Kč. Zajímavostí je, že studentskou cenu mohou získat i senioři studující některou z univerzit třetího věku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme