Při používání mobilního telefonu jsou uživatelé často vystavováni mnoha rizikům. Nakonec nejnovější informace o nich se snažíme pravidelně publikovat na našich stránkách. Ono stačí, když mobil používáte za přítomnosti jiných osob, například při čekání na odbavení letu či v restauraci nebo kavárně.
Google nyní testuje funkci, která by měla do budoucna zabránit úniku citlivých informací při sdílení či záznamu obsahu obrazovky. V takových případech nová funkce zobrazené citlivé údaje automaticky upraví.
Má k tomu dojít tak, že při sdílení obrazovky či jejího záznamu budou redigovány formulářové informace, což mohou být hesla anebo údaje o platebních kartách. Prohlížeč je zneviditelní. Novinku Google hodlá otestovat v experimentální verzi aplikace prohlížeče Chrome Canary pro systém Android.
Pokud bude nová ochranná funkce uživatelem aktivována, prohlížeč se automaticky postará o začernění citlivých údajů tak, aby nebyly viditelné. Vy tak budete mít jistotu, že se nedostanou do nepovolaných rukou a nedojde k jejich zneužití.
Tato funkce je v současné době skryta za takzvanými příznaky ("flags"). Znamená to, že pokud byste ji chtěli vyzkoušet, budete muset odpovídající příznak aktivovat.
It looks like Chrome for Android will redact sensitive content during screen sharing, screen recording, and similar actions, there is a new flag in the Canary version to enable this feature (I haven't tested it yet):https://t.co/wTy5kHdQhe pic.twitter.com/yN6rhTqNH8
— Leopeva64 (@Leopeva64) August 17, 2024
Jak v prohlížeči Chrome aktivovat experimentální funkce
Pokud byste do budoucna sdíleli obrazovku nebo ji zaznamenávali tak, že ostatní mají šanci vidět její obsah, připravovaný volitelný nástroj přidá další vrstvu soukromí. Podobná úroveň ochrany dat byla doposud k dispozici pouze v režimu "Inkognito". Ten ve výchozím nastavení snímání obrazovky zabraňuje.
Nový příznak, který připravovanou funkci aktivuje, si zatím vyzkoušet nelze. Nicméně v Chrome Canary by měl být k dispozici v následujících týdnech. Podle informací známého uživatele, který publikuje na X pod jménem Leopeva64 a specializuje se mimo jiné na novinky v Chrome, se příznak nazývá "#sensitive-content" a měl by fungovat na Androidu verze 5 a vyšší.
Mohlo by vás zajímat
Jinak do experimentálního režimu prohlížeče se dostanete zadáním adresy "chrome:flags" do adresního řádku. Poté lze aktivací rozličných příznaků měnit parametry prohlížeče. Změny se aktivují po následném restartu prohlížeče. Pokud by změny neměly žádný účinek, všechna nastavení lze resetovat a obnovit původní stav pomocí volby "Obnovit vše na výchozí/Reset All".
Zdroj: Android Authority, X / Leopeva64