Upravte si ovládací centrum
Horní stahovací roletka ukrývá kromě notifikací také sadu rychlých přepínačů a zástupců nastavení. Většinou tam bývá možnost přepnout Wi-Fi, mobilní internet, Bluetooth nebo svítilnu. Nezapomínejte ale na to, že pořadí a vůbec přítomnost jednotlivých zástupců si můžete jednoduše upravit po kliknutí na ikonku tužky.
Výběr výchozích aplikací
Android je otevřená platforma, záleží tak na každém uživateli, jakou aplikaci chce používat coby prohlížeč internetu a jakou třeba jako přehrávač. Vy sami si můžete zvolit vlastní nativní aplikace jednoduše v Nastavení –> Aplikace –> Výchozí aplikace. V klasickém Androidu máta ne výběr launcher, prohlížeč, aplikace pro SMS, pro telefonování a digitálního asistenta.
Najdi moje zařízení
Jedna ze základních funkcí, které byste určitě měli aktivovat. Najdete ji v Nastavení –> Zabezpečení a ochrana soukromí –> Lokátory zařízení –> Najdi moje zařízení. Ujistěte se, že tato funkce je zapnutá, protože pak se vám podaří smartphone lépe lokalizovat v případě, že vám bude odcizen, anebo když jej ztratíte.
Gesta, nebo klasika?
Jako možná to úplně první, co byste s novým telefonem měli udělat, je vybrat si systém ovládání, tedy režim navigace v uživatelském prostředí. Můžete využívat buď klasickou sadu tří tlačítek, anebo vybrat modernější gesta. Záleží čistě na tom, co vám vyhovuje.
Odstraňte bloatware.
Pokud zrovna nemáte telefon od Googlu, respektive jakýkoliv jiný s čistým Androidem, pravděpodobně vás čeká po prvním zapnutí šichta s bloatwarem. To jsou aplikace od partnerů výrobce, které se automaticky nainstalují, i když je třeba nepotřebujete. Nejčastěji jde o Spotify, Netflix, služby Microsoftu, ale i aplikace jako TikTok nebo Aliexpress. Pokud aplikaci nechcete, podržte na ní prst a klepněte na „Odinstalovat“.
Zdroj: Android Police