Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Bezdrátová „světelná síť“ LiFi se stala standardem

Pavel Trousil 16.07.2023

Síť LiFi je založená na světle a je tak velice rychlá a nyní je i standardizovaná (802.11bb). Má řadu výhod, mezi něž patří přenosová rychlost až 224 GB/s, špičkové zabezpečení a žádné rádiové rušení. Má ale i své nevýhody, takže by měla být jen doplňkem k Wi-Fi.

Kapitoly článku

LiFi (nebo také Li-Fi, což je zkratka pro Light Fidelity) je bezdrátová komunikační technologie, která k přenosu dat využívá světlo. Termín poprvé použil Harald Haas během přednášky na konferenci TEDGlobal v Edinburghu v roce 2011. LiFi je odvozeninou technologie optické bezdrátové komunikace (OWC), která využívá světlo světelných diod jako médium pro poskytování síťové, mobilní a vysokorychlostní komunikace podobně jako Wi-Fi.

Síť založená na světle má řadu výhod

LiFi neboli nově 802.11bb však nemá technologii Wi-Fi nahradit, ale pouze ji vhodně doplnit. V oznámení o certifikaci standardu organizací IEEE je bezdrátový standard založený na LED diodách prezentován jako alternativa pro určité případy použití. LiFi síť je užitečná v případech, kdy rádiové frekvence mohou rušit zařízení (například v nemocnicích), nebo v místech kam bezdrátové signály nedosáhnou nebo jsou slabé (například v podzemí).

Vhodná je i pro prostředí vyžadující vysokou bezpečnost – například pro finanční nebo vládní instituce. LiFi totiž přidává další vrstvu zabezpečení, protože světlo nemůže procházet pevnými stěnami – a pro přístup k síti je světlo potřeba.

Provoz v optickém spektru namísto omezeného množství licencovaných rádiových vlnových délek "zajišťuje vyšší spolehlivost a nižší latenci," říká Dominic Schulz, vedoucí vývojář LiFi ve společnosti Frauenhofer. Omezuje také rušení a odposlech a umožňuje "navigaci v interiéru s centimetrovou přesností".

Li-Fi využívá speciální LED žárovky instalované v domech a kancelářích jako routery. LiFi také v zásadě funguje jako skutečný zdroj světla. Kolísání světla, díky kterému se přenáší binární data, probíhá tak rychle, že je lidské oko nedokáže vnímat. Sluneční světlo v mistnosti nevadí - modulované světlo je stále detekovatelné. Zajímavé je, že zařízení nepotřebuje vždy přímou viditelnost na „Li-Fi žárovku“, protože může „zachycovat světelné signály odražené od jiných povrchů.

lifi2-nahled

Koncové zařízení sítě LiFi se připojuje k USB portu. | Zdroj: Lifi TZ

Technologie LiFi je teď sice standardizovaná, ale v praxi si jí zatím užít moc nemůžete. Produktů na ní založených je málo. Pořídit si můžete například sadu LiFiMax Flex za cca 2200 USD. Za to získáte stropní přístupový bod a anténu, dongle a kabel RJ45 pro připojení k stávající síťi. Přenosová rychlost je ovšem jen 150 Mb/s.

Přitom teoreticky může být rychlost LiFi mnohem vyšší – údajně až 100krát rychlejší než Wi-Fi nebo „ekvivalent stahování 18 HD filmů každou sekundu“. A to kvůli skutečnosti, že spektrum viditelného světla je mnohem větší než spektrum RF.

 Zdroj: Wikipedia, IEEE, PC Gamer, Business Wire, Lifi,


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme