Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečnost jen za peníze? Kolik nás už brzy budou stát aktualizace Windows 10

Jiří Palyza 05.04.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Konec podpory Windows 10 je naplánovaný na příští rok, přesto tuto verzi stále používá velké množství uživatelů. Brzy ale skončí bezplatné poskytování bezpečnostních aktualizací pro tento systém. Microsoft oznámil ceny.

Kapitoly článku

Windows 10 je v tuto chvíli stále nejpoužívanějším operačním systémem pro stolní počítače od Microsoftu. Konec jeho podpory bezpečnostními aktualizacemi už je ale daný. Nastane 14. října 2025, a to jak pro soukromé uživatele, tak i pro firmy.

Do té doby bude spousta uživatelů muset vyřešit, jak dál. Microsoftu by se samozřejmě líbilo, pokud by uživatelé přešli na Windows 11, a toto řešení propaguje. Ne pro všechny to je ale úplně jednoduché, protože spousta stávajícího hardwaru nevyhovuje zpřísněných hardwarovým požadavkům Windows 11.

Pokud je to i váš případ, stále existují možnosti: instalovat Windows 11 oklikou a riskovat jejich provoz bez bezpečnostních aktualizací, přejít na jinou alternativu, například ze světa Linuxu, nebo zůstat u Windows 10. I tato možnost existuje, ale netěšte se předčasně.

Microsoft oficiálně oznámil, že systém Windows 10 půjde bezpečně používat až do října 2028. Pro většinu uživatelů se v tom ale skrývá velký háček.

Bezpečnostní aktualizace Windows 10 budou zpoplatněné

Pracovní plocha Windows 10
info ikonka
Zdroj: Windows 10
Microsoft spustí pro bezpečnostní aktualizace Windows 10 placené předplatné. Uživatelé, kteří si budou chtít tuto službu prodloužit, tak mohou učinit až do roku 2028. Pro soukromé uživatele bude snad cena nižší, než jakou Microsoft stanovil pro firmy a podnikatele.

Soukromí uživatelé i firmy budou moci systém Windows 10 použávat i po ukončení podpory bezpečnostními aktualizacemi. Microsoft spustí placený program ESU, což je zkratka názvu Extended Security Updates – rozšířené podpory aktualizací. Postup si jistě mnozí uživatelé pamatují z dob Windows 7.

Aktualizace budou v režimu ESU zpoplatněny. Doposud tuto možnost Microsoft nabízel pouze pro firmy, které nemohly přejít na nový systém, anebo pro upgrade potřebují více času. Pro takový případ si mohou pořídit roční předplatné bezpečnostních aktualizací.

Mohlo by vás zajímat

Microsoft také nyní prozradil, kolik to všechno bude stát a jaké možnosti jsou k dispozici:

Nový aktivační klíč: nejjednodušší cesta k bezpečnostním aktualizacím vede přes získání nového klíče pro Windows 10. Microsoft tuto možnost nazývá Aktivace 5x5, protože aktivační klíč Windows sestává z kombinace celkem pěti řetězců po pěti znacích. Roční cenu za tuto variantu Microsoft uvádí ve výši 61 USD, což je v přepočtu přibližně 1450 Kč.

Cloudová Windows: aktualizace Windows 10 budou zdarma v případě, pokud tento operační systém budete používat jako základ pro přístup ke cloudovým počítačům s Windows 11. Náklady na aktualizace jsou potom součástí předplatného Windows 365, v rámci kterého jsou cloudová Windows poskytována. Vzhledem ke skutečnosti, že se nejedná o nijak levnou variantu, lze o ni uvažovat pouze v souvislosti s firemním užitím. Pro koncové uživatele nedává příliš smysl.

Varianta pro firmy a podnikatele: firmy, které spravují své počítače se systémem Windows prostřednictvím cloudových nástrojů, jakými jsou například Microsoft Intune nebo Windows Autopatch, si mohou náklady na bezpečnostní aktualizace snížit. Microsoft si pro takové případy bude účtovat 45 USD ročně, což v přepočtu odpovídá zhruba 1060 Kč.

Cena předplatného se ale každým rokem zdvojnásobí
 

Tapeta Windows 7
info ikonka
Zdroj: Microsoft
V případě systému Windows 7, který si uživatelé oblíbili, Microsoft poskytl tři roky placených aktualizací.

Podle informací od Microsoftu nabídne program ESU soukromým uživatelům a firmám všech velikostí možnost získávat bezpečnostní aktualizace pro Windows 10 i po oficiálním ukončení jejich podpory.

Pro srovnání: pokud bychom zavzpomínali na podmínky prodloužení bezpečnostních aktualizací pro Windows 7, roční částka se pohybovala v přepočtu od 1200 Kč do 5000 Kč pro jeden počítač. Microsoft tehdy poskytoval dodatečné bezpečnostní aktualizace od oficiálního ukončení podpory po dobu tří let a každý rok cenu za tuto službu zdvojnásobil. Zajímavý detail byl, že pokud jste se do této služby zapojili až v druhém nebo třetím roce, museli jste zaplatit i za aktualizace za předchozí roky. Tuto strategii chce Microsoft použít i v případě Windows 10.
 

Mohlo by vás zajímat

Balíčky ESU řeší zásadní a důležité problémy. Které to jsou, stanovuje Microsoft Security Response Center – centrum bezpečností podpory Microsoftu. Prodloužení aktualizací by mělo být možné objednávat už od října 2024, tedy rok před termínem plánovaného ukončení podpory systému Windows 10.

Bude zajímavé sledovat, zda Microsoft přijde s výhodnějšími možnostmi bezpečnostních aktualizací pro soukromé uživatele. V Redmondu si jistě jsou vědomi toho, že od koncových uživatelů nejde za prodloužení bezpečnostních updatů požadovat přemrštěnou částku. V případě Windows 7 se navíc brzy našli vynalézaví kutilové, kteří objevili způsob, jak balíčky ESU, určené pro firmy, úspěšně instalovat i na soukromé počítače.

Pro uživatele Windows 10 ve školách a na univerzitách je připravena zajímavá nabídka. V prvním roce budou stát bezpečnostní aktualizace pro Windows 10 Education 1 USD za instalaci, ve druhém roce 2 USD a v roce třetím 4 USD. Ve školském prostředí bude tedy prodloužení bezpečnostních updatů záležitostí v řádu desítek korun za jeden počítač.

Zdroj: Microsoft Learn, Microsoft Tech Community, Microsoft Education Blog

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme