Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejdůležitější aktualizace Windows roku: skryté funkce si můžete aktivovat jednoduchým nastavením

Jiří Palyza 20.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Aktualizace Windows, která je označená jako Moment 5 Update, je připravená a nové funkce už se do systému načítají spolu s nejnovějšími bezpečnostními aktualizacemi. Funkční rozšíření ale zůstávají skrytá, dokud neprovedete jejich aktivaci přepínačem.

Kapitoly článku

V rámci březnového dne záplat Microsoft šíří nejen bezpečnostní aktualizace, ale také celou řadů funkčních updatů, které jsou součástí aktualizace Moment 5 pro Windows 11. Jde o první velkou aktualizaci systému v tomto roce. Navzdory tomu ale u mnohých uživatelů nové funkce mohou vyčkávat v pozadí.

Plošně budou nové funkce uvolněny od 9. dubna 2024, kdy miliony uživatelů Windows získají další aktualizaci svého systému prostřednictvím služby Windows Update. Pokud si chcete připravené novinky aktivovat už nyní, zvolte v nastavení služby Windows Update možnost "Získejte nejnovější aktualizace hned, jak budou k dispozici."

Tímto přepínačem se aktivují inovace systému, přinejmenším ty, které jsou už stažené, připravené a čekající na svůj čas v pozadí. Microsoft do aktualizace Moment 5 vkládá spoustu novinek, u jednotlivých funkcí ale může dojít k postupnému zavádění. Ne všichni uživatelé tedy uvidí všechny nové funkce okamžitě.

Novinky v aktualizaci Moment 5 
 

Možnost vymazání Edge z Windows
Uživatelé už budou moci například odstranit prohlížeč Edge, který Microsoft instaluje do systému ve výchozím nastavení a doposud byl jeho nedílnou součástí.
Zdroj: Windows 11

Podle nejnovějších pravidel Evropské komise má Microsoft pro systém Windows status "gatekeeper", tedy volně přeloženo hlídač brány. Je podezřelý z toho, že brání konkurenci a konkurenční výhodu stahuje na svou stranu. Proto musí v některých oblastech otevřít přístup i třetím stranám. Změny, přicházející s aktualizací Moment 5 Update, proto zahrnují mnoho bodů, které budou k dispozici výhradně uživatelům v regionu EU:

 • Odebrání programů: všechny programy instalované současně se systémem Windows by mělo být možné jednoduše odebrat bez nutnosti instalace dodatečného softwaru třetí strany. Jde mimo jiné o aplikace Fotografie a Editor videa, vyhledávání Bing, nebo prohlížeč Edge.
   
 • Volný výběr vyhledávače: každý uživatel, který při vyhledávání používá vyhledávací okno zabudované v Hlavním panelu Windows, vlastně pracuje s vyhledáváním Bing od Microsoftu. To by se do budoucna mělo změnit a uživatelé by měli mít přístup i k jiným poskytovatelům vyhledávacích nástrojů.
   
 • Widgety bez novinek: také malá informativní a aplikační okna by se měla více otevřít třetím stranám. Poskytovatelé obsahu dostanou možnost propojení s widgety prostřednictvím SDK, a také by mělo jít vypnout Microsoft News.
   

Mohlo by vás zajímat

 • Standardní programy budou zachovány: pokud si nastavíte programy pro otevírání konkrétních typů souborů po svém, měly by do budoucna být používány bez výjimky a změn, vynucených systémem. Ne, že si tedy změníte výchozí prohlížeč například na Chrome, nicméně při otevírání některého z typu obsahu nebo části Windows k tomu systém opět použije "svůj" Edge.
   
 • Uspořádání oken: takzvaný Snap layout se aktualizuje pomocí umělé inteligence. Jde o návrhy pro rozložení oken, které Windows vytváří po najetí kurzorem myši na tlačítko maximalizace. Nejenže se zde objevují ikony programů, ale Windows si také chce zapamatovat často používaná uspořádání.
   
 • Snadnější sdílení: AirDrop pro Windows získal novou praktickou funkci. Své zařízení můžete přejmenovat speciálně pro tento účel. To by mělo odstranit případné nejasnosti.
   
 • Ovládání elektronickým perem: do budoucna by práce s perem měla fungovat ve všech textových polích Windows, například ve vyhledávacím poli okna Nastavení. Pro zadávání perem už nebude nutné používat pouze samostatné okno pro rozpoznávání rukopisu.
   

Mohlo by vás zajímat

 • Tapety na ploše: na pracovní ploše Windows se obvykle zobrazují standardní tapety. Pro tuto oblast by aktualizace Moment 5 měla aktivovat funkci "Spotlight", která každý den pomocí Bingu vyhledá a zobrazí novou tapetu. Nemusíte ale mít obavy. Pokud jste si záměrně zvolili jiné pozadí, o své nastavení nepřijdete.
   
 • Aktualizace programů: některé integrované programy v systému získají nové funkce. Například Poznámkový blok bude umět počítat znaky a Microsoft Store získá novou kartu "Arcade".
   
 • Systém Windows se opraví sám: v sekci "Obnovení", kterou najdete v Nastavení a části Systém, je nová možnost. Aktuální verzi systému můžete přeinstalovat pomocí funkce "Opravit problémy se službou Windows Update". Programy, soubory a nastavení by měly zůstat zachovány.
   
 • Rychlé USB připojení: pokud je k dispozici vhodný hardware, Windows podporuje rychlé USB porty s rychlostí přenosu 80 GBit/s.

Nejdůležitější funkce Microsoftu ale chybí
 

Windows Copilot na pracovní ploše Windows 11
Integrovaný Windows Copilot s podporou umělé inteligence se ale na pracovních plochách českých uživatelů neobjeví.
Zdroj: Microsoft

Pro uživatele v EU stále nebude k dispozici funkce Windows Copilot. Pro Microsoft je to pravděpodobně nejdůležitější změna ve Windows za poslední roky, ale pro region EU zatím nebyla aktivována. Kromě nové kombinace kláves, kterou půjde Copilot spouštět, se ke stejnému účelu na nových modelech laptopů objevuje i speciální vyhrazená klávesa.

Zatímco jinde už Microsoft představuje řadu nových funkcí pro Copilota, například jeho umístění na Hlavním panelu, podporu zásuvných modulů a nové možnosti ovládání systému Windows pomocí umělé inteligence, čeští uživatelé musí být ještě trpěliví.

Aktualizace, která v mnoha ohledech uživatelům uleví

To, že zákazníci mají možnost rozsáhlého ovládání operačního systému a nastavení jeho vlastností podle svého – včetně svobodného výběru programů a služeb – by se mělo stát samozřejmostí. Ne že nám systém bude vnucovat vlastní řešení bez možnosti změny, nebo instalovat programy a komponenty, které nepůjde odstranit. Není to ale jen Microsoft, kdo v praxi upřednostňuje především vlastní řešení.
 

Mohlo by vás zajímat

Aktualizací Moment 5 se Microsoft podřizuje požadavkům Evropské komise a uživatelům přináší funkce, po kterých mnozí volali už delší dobu. Jde především o možnost odinstalovat všechny nepotřebné programy, vybrat si nástroj pro vyhledávání podle vlastního vkusu a nastavit zobrazované zprávy a novinky.

Zdroj: Neowin, XDA Developers
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud