Čas od času se z nepochopitelných příčin objeví na internetu projekt, který má za úkol uživatele seznámit s hrozbami internetu a ukázat jim, co dělají špatně. Dalším v řadě je portál Bezpečný internet.cz, který vznikl ve spolupráci České spořitelny, Microsoftu, vyhledávače Seznam.cz a za podpory Policie České republiky a společností Pierstone a Quantasoft.
Od dnešního dne mohou uživatelé internetu najít užitečné informace o bezpečné práci s internetem na novém portálu Bezpečný internet.cz. Bezpečný internet.cz přináší informace o rizicích spojených s užíváním internetu, ale také o způsobech, jak těmto rizikům v podobě podvodných nabídek, útočných virů nebo emailů zjišťujících osobní data předcházet, a jak se jim účinně bránit. Portál tak může výrazně posunout vzdělanost v oblasti bezpečnosti na internetu a napomoci tak ke snížení míry internetové kriminality. Portál Bezpečný int ernet.cz je rozdělen do několika sekcí tak, aby oslovil všechny uživatele internetu. Běžní uživatelé se na portále doví, jak zvýšit svoji bezpečnost při užívání sociálních sítí, internetového bankovnictví nebo při tvorbě hesel pro přístup k různým typům účtů. Vedle toho je pro rodiče a jejich děti připraven zvláštní oddíl zaměřený na prevenci proti kyberšikaně a dalším druhům obtěžování po internetu. Děti se mohou zábavnou formou v podobě komiksových příběhů seznámit se základními pravidly spojenými s používáním internetu, učitelé zde najdou zajímavé tipy pro obohacení výuky. Informace budou na portálu průběžně aktualizovány tak, aby poskytovaly odpověď na nejnovější triky v kyberkriminalitě a nabídly tipy, jak využívat nejnovější bezpečnostní prvky.
Po projektech "Bezpečný internet" (www.ebezpeci.cz), Bezpečně online (www.bezpecne-online.cz)... a v neposlední řadě i Safer Internet (www.saferinternet.cz) tak na domácí internet přichází Bezpečný internet (www.bezpecnyinternet.cz).
„Internet se stal bezesporu informační dálnicí, jak ji před léty avizoval Bill Gates, samozřejmě se všemi výhodami ale i riziky. A tak jako se od útlého věku učíme znát pravidla bezpečného pohybu na ulicích v reálném světě, tak se musíme učit pravidlům bezpečného pohybu v prostředí informační dálnice - internetu. Projekt Bezpečný internet.cz jako součást propracovaného vzdělávacího a osvětového systému působícího na občany všech věkových kategorií zcela určitě přispěje ke zvýšení povědomí o pravidlech bezpečného užívání internetu a také o rizicích, která hrozí, když se pravidla nedodržují,“ řekl Aleš Špidla, ředitel Odboru kybernetické bezpečnosti Ministerstva vnitra České republiky.
Pojďme se tedy podívat, co na novém webu najdeme...
Není pochyb, že po vizuální stránce patří nový projekt jednoznačně mezi špičku - s jeho obsahem je to mnohem horší. Je asi zbytečné komentovat moudra typu:
Hackeři se zlými úmysly a tvůrci virů mohou infikovat počítač využitím nastavené nízké úrovně zabezpečení v e-mailové aplikaci a webovém prohlížeči.
Aktualizace operačního systému a programů je stejně nutná jako údržba auta nebo jiných zařízení. Nepodceňujte tedy tyto činnosti a dodržujte několik základních zásad nebo dostupných funkcí.
Zamezte, aby neoprávnění uživatelé přistupovali do vaší bezdrátové
sítě.
Na něco podobného lze narazit na většině podobných webů. Smutné ovšem je, že ani zde uživatelé nenajdou to co hledají - řešení výšeuvedených problémů. Profesionálové se informacím z webu budou jen smát, méně zkušení uživatelé ale budou jen nechápavě kroutit hlavou. Například řešení posledně jmenovaného problému je podle projektu snadné: (Zabezpečte vaši bezdrátovou síť pomocí hesla. Zapněte zabezpečení pomocí technologie WEP nebo WPA na všech vašich bezdrátových zařízeních.) O tom, co na takovou radu řekne běžný uživatel je asi zbytečné i přemýšlet...
Pokud bychom tedy měli být stručně zhodnotit přínos nového webu, nejpříhodnějším slovem by bylo zklamání. Skutečně se tři firmy, které v současnosti bez jakýchkoliv pochyb dominují českému internetu za vynaložení nemalých prostředků vzmůžou jen další porci zbytečného textu?
A přitom stačilo málo - přidat pár praktických návodů pro používání bezpečnostních programů, vysvětlit zásady bezpečného pohybu na internetu, nabídnout ke stažení potřebný software. Byl by skutečně tak velký problém přidat do sekce pro rodiče návod na ovládání "Rodičovské kontroly" ve Windows? Nezvládl by Seznam do své "lištičky" integrovat jednoduchou "on-line" kontrolu webů? Proč v sekci o internetovém bankovnictví chybí návod na kontrolu bezpečnosti počítače nebo alespoň odkaz na on-line antiviry?
Je vůbec šance, že se někdy objeví web, který by opravdu uživateli ukázal jak se bezpečně pohybovat po internetu? Nejvíce nadějí v tomto případě vkládáme do nového ředitele Microsoftu Romana Cabálka, který připustil, že v oblasti informovanosti o internetové bezpečnosti má Microsoft stále mezery. Možná se tedy v relativně blízké budoucnosti uživatelé dočkají podrobnějších informací o Windows Defenderu, Microsoft Security Essential nebo alespoň o Windows Firewallu...
Ovšem zatím nezbývá než čekat...
Petr Kratochvíl