Jak ukazují nejnovější rekordy ve statistikách tržních podílů, Google to s Chrome nedělá vůbec špatně (přes 71 % v segmentu desktopových prohlížečů v červenci 2020). Z hlediska vydávání nových verzí je nyní pomalejší, než Firefox, nicméně i tak vydává novou verzi přibližně každých šest týdnů. Ve verzi 85 nejsou žádné inovace, které by převrátily svět prohlížečů naruby, každopádně obsahuje několik zajímavých vylepšení.
Nová verze prohlížeče umožní sbalit a opětovně rozbalit skupiny karet. Zdroj: Google
Podle informací, které Google zveřejnil na svém blogu, byla funkce seskupování karet aktivována pro všechny uživatele Chrome. Tato funkce už byla spuštěna v březnu ve verzi 80, ale byla aktivována postupně. V nejnovějších vydáních se toto praktické vylepšení dostávalo ke stále většímu počtu uživatelů, kteří ho tak mohli začít využívat. Jednotlivé webové stránky lze přes pravé tlačítko myši sdružovat do skupin. Skupiny jsou označeny barevně, takže o kartách získáte lepší přehled. K aktivaci se už nemusí nastavovat příznak #tab-groups.
Uživatelé také budou moci klepnutím na přiřazené jméno sbalit a rozbalit skupiny karet. Tím ušetří místo v pruhu karet a zlepší orientaci zvlášť v případech, kdy pracujete s více otevřenými kartami. Tato "žádaná a oblíbená funkce" bude postupně uvolňována a pokud si ji chcete aktivovat hned, můžete to udělat pomocí příznaku chrome://flags/#tab-groups-collapse.
Brzy budou uživatelé moci vyplňovat v Chrome PDF formuláře. Zdroj: Google
Integrovaný prohlížeč PDF brzy umožní vyplňování formulářů a stažení původní nebo upravené verze. Prohlížeč si bude pamatovat, kde jste skončili. Tato funkce přijde "v několika následujících týdnech".
Chrome 85 je k dispozici pro Windows, Linux, macOS a trochu se zpožděním i pro Android. Ve verzi 85 Google také záplatuje dvacet bezpečnostních mezer.
Novinky Chromu 85
Téma vyšších nároků na zdroje se diskutuje dlouhodobě. Poslední testování ukázalo, že Chrome sice pracuje rychle, ale nárokuje relativně velké množství výkonu procesoru a kapacity RAM. Jedním ze způsobů, jak tomu zabránit, je snížení spotřeby karet, které jsou na pozadí. Chrome umožňuje jejich probuzení pouze jednou za minutu a v takových případech by neměly vytěžovat více než jedno procento CPU. Celkově by měl Chrome 85 podle výsledků prvních testů nahrávat stránky o 10 % rychleji. Je to díky technologii PGA (Profile Guided Optimization), která umožňuje rychlejší provádění částí kódů, které mají největší vliv na výkon prohlížeče.
Po instalaci Chrome 85 krátce indikuje konec podpory pro Flash. To Adobe avizuje na prosinec 2020, což by odpovídalo verzi Chrome 88.
Podpora zástupných znaků (wildcard): v souvislosti s přípravou na konec Flashe byla odebrána podpora zástupných znaků v definici podmínek PluginsAllowedForUrls a PluginsBlockedForUrls. Počínaje verzí 85 už není podporováno užití wildcards v názvu hostitele, např. https://* nebo https://*.mojestranka.cz pro použití Flashe.
Překážka pro virové skenery: Chrome 85 obsahuje optimalizaci kompilace verzí pro Mac a Windows, která může způsobovat problémy softwaru, který vkládá do Chrome kód; například virovým skenerům
Vylepšená bezpečnost pro pluginy: rozšíření pro Chrome jsou opakovaně zdrojem bezpečnostních rizik. Google proti tomu chce zakročit omezením práv pro rozšíření a opakované načítání skriptů.
Vylepšený drag&drop: pokud používáte při uploadu souborů na internet metod přetažení myší, doposud dělalo problémy, pokud jste soubor neumístili přesně do nahrávacího pole nebo jste jej pustili příliš brzy. Došlo k tomu, že se namísto uploadu soubor otevřel a původní stránka mohla zmizet. Ve Chrome 85 se soubor v podobném případě otevře na nové kartě a původní stránka zůstane zachována.
Kromě toho Chrome 85 obsahuje několik příjemných vylepšení pro vývojáře. Jejich podrobnější výčet lze najít v developerském blogu Google.
Update pro "nižší spotřebu" browseru
Verzí Chrome 85 Google nepřináší nic převratného, to ale ani není nutné. Podle nejnovějších statistik jeho podíl překonal hranici 70 %, takže Google to dělá dobře a s Chrome je jistě spousta věcí v pořádku. Google pokračuje v práci na vylepšování spotřeby zdrojů a pečlivě poskytuje aktualizace zabezpečení.
Perfektní ale stále není. Například stále neexistuje rozšířená ochrana sledování a bude ještě trvat dlouho, než se něco takového objeví. Stávající uživatelé by ale určitě měli včas updatovat.
mohlo by vás také zajímat: tip pro android – jak zakázat oznámení webových stránek