Že jej založil Steve Jobs na apríla roku 1976, že má sídlo v kalifornském Cupertinu, nebo že jde o nejhodnotnější firmu na trhu s celkovou odhadovanou hodnotou 241 miliard dolarů. To jsou obecně známé fakty, které každý alespoň jednou slyšel. Co jste ale možná nevěděli?
Proč mají v názvech “i”
iPhone, iPad, iMac, iCloud, a také jeden z prvních kapesních hudebních přehrávačů iPod. To je pouze několik produktů firmy Apple, které mají na začátku svého názvu malé písmeno “i”. Poprvé jej Steve Jobs použil v roce 1998 u All-in-One počítače iMac a zkratka má znázorňovat, že zařízení má přístup k internetu (nebo se na internetu nachází, jako v případě služby iCloud).
V dnešní době – pod vedením Jobsova nástupce Tima Cooka – se od používání íčka odvrací a spíše sahá po jednodušším prefixu “Apple”. Technologický svět se tak učí nová označení, jako třeba Apple Watch a služby Apple Music a Apple TV.
Nejdražší počítač Apple stojí jako garsonka
Nejdražší počítač Apple Mac Pro z roku 2019 | Zdroj: Nana Dua / Unsplash
S cenami se Apple nikdy moc nemazal – spíše razí filosofii, že za kvalitu se musí platit. V roce 2019 byl představen revitalizovaný stolní počítač Mac Pro s ikonickým “struhadlovým” povrchem. Tento počítač rovněž vešel do historie jako nejdražší výrobek z dílny v Cupertinu.
V maximální konfiguraci vyšel Mac Pro na 1 500 480 Kč včetně DPH a obsahoval prakticky nepochopitelný výkon: 28jádrový čipset Intel Xeon W s taktem procesoru až 4,4 GHz v turbo režimu, 1,5 TB RAM DDR4 EEC, 8TB SSD úložiště, duo grafických karet AMD Radeon Pro W6800X Duo, každá s vlastní 64GB pamětí GDDR6.
Navrch v balení nechybí klávesnice, neergonomická Magic Mouse, a také plochý Magic Trackpad pro každý případ. Monitor už musíte mít vlastní – pokud však máte 1,5 milionu na počítač, nemáte nouzi o obrazovky…
Co chystá do budoucna
Velkým zlomem je pro značku vývoj vlastních čipsetů Silicon, jak ukázal v březnu tohoto roku s M1 Max a M1 Ultra. Tento typ řídicích jednotek bychom letos měli vidět i u nového Macu Pro. Kromě toho se ale v souvislosti s Applem hovoří hlavně o dvou novinkách: skládacím iPhone a brýlích pro virtuální či rozšířenou realitu.
Přípravu ani jednoho výrobce oficiálně nepotvrdil, nicméně veřejnost se domnívá, že může jít o zlomové produkty. V dříve inovativních oblastech, jako jsou smartphony či chytré hodinky, totiž Apple už tolik neboduje.