Evropský roaming je vlastně služba v telekomunikační síti, díky které vám mohou evropští operátoři poskytovat stejné služby jako u vašeho domácího operátora. Právě kvůli této službě si nemusíte v cílové destinaci kupovat separátní SIM kartu tamního poskytovatele – tedy pokud cestujete po zemích, které nabízí celoevropský roaming.
Ten byl zaveden již v roce 2009. V roce 2017 se pak telekomunikační giganti dohodli s Evropskou unií, že na území členských států bude platit pravidlo roam like at home (RLAH). To v jednoduchosti znamená, že ať už se nacházíte v jakékoliv zemi Evropské unie, budete za příjem SMS zpráv, za jejich odeslání, za zprostředkování telefonátů či za mobilní data platit stejnou taxu jako v Česku. Pokud tedy máte neomezené volání v ČR, budete ho mít po celé Evropské unii a tak podobně.
Mobilní data
Háčkem mohou být mobilní data. EU totiž stanovila speciální strop, kolik můžete v rámci roamingu bezplatně prosurfovat dat. Ten se počítá tak, že vezmete dvojnásobek ceny vašeho tarifu, částku převedete do měny eur a vydělíte velkoobchodní cenou za 1 GB (pro rok 2022 činí 2,5 eura). Pokud tak využíváte tarif s 10 GB dat, který kupříkladu nabízí T-Mobile za 455 korun měsíčně (v přepočtu 18,50 eur, dvojnásobek tedy 36,81 eur), máte k dispozici 14,7 GB dat.
Ale pozor, situace se vás nemusí týkat, pokud disponujete tarifem s neomezeným datovým balíčkem. Ten sice v rámci evropského roamingu nedostanete, máte však rovnou ve smlouvě stanoveno, kolik dat dostanete na jeden měsíc pro evropský roaming. Jak to mají čeští operátoři se můžete podívat níže:
- O2 – 60 GB
- T-Mobile – 34 GB
- Vodafone – 64 GB
Které země roaming umožňují?
Pokud nechcete zbytečně přeplácet, pohlídejte si roaming v mobilu | Zdroj: Bruno Gomiero / Unsplash
Konkrétně se jedná o všechny státy přidružené v organizaci Evropský hospodářský prostor. Jde o státy EU: Belgie, Itálie, Polsko, Bulharsko, Kypr, Portugalsko, Česká republika, Litva, Rakousko, Dánsko, Lotyšsko, Rumunsko, Estonsko, Lucembursko, Řecko, Finsko, Maďarsko, Slovensko, Francie, Malta, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, Španělsko, Irsko, Nizozemsko, Švédsko. Dále je roaming dostupný v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Velká Británie zrovna v těchto dnech ruší bezplatný roaming a zavede jej za 2 libry denně.
Dejte si pozor hlavně při plavbách na lodích a přeletech letadlem. Pokud se totiž váš mobilní telefon připojí k signálu ze satelitů, nikoliv z pozemních vysílačů, bezplatný roaming nefunguje a vy platíte za využívání tohoto signálu. Bohužel, neexistují žádné cenové stropy. Pokud si tak nebudete jisti, zdali využíváte pozemní signál, přepněte raději na Wi-Fi, je-li dostupná.
Poslední upozornění směřuje k vašemu operátorovi a měli byste na něj dbát vůbec nejvíce. Ještě před výjezdem do zahraničí si ověřte, že v telefonu máte roaming aktivní (v nastavení) a také, že jej máte aktivovaný v rámci vašeho tarifu. To ověříte jednoduše v aplikaci samoobsluhy, případně na infolince operátora.