Dá se topit těžbou bitcoinů?
Po aktuálním halvingu byla snížena odměna za těžbu bitcoinu na polovinu a není tím pádem stejně výnosná, jako dříve. Nicméně cena elektřiny na polovinu snížena nebyla a mnoho těžařů tedy hledá možnosti, jak využít elektřinu, kterou spotřebují k těžbě, ještě i jiným způsobem. Navíc po halvingu je bitcoin kurz v mírném útlumu a očekávaný růst ceny této kryptoměny na sebe stále ještě nechává čekat.
Kvůli zvýšeným cenám zdrojů energie, jako je plyn, mnoho lidí hledá alternativy. Jednou z možností je vytápění elektřinou. Tento typ vytápění má sice špatnou pověst kvůli vysokým cenám elektřiny, ale má i některé výhody. Kdy je ale vytápění elektrickým vytápěním rozumnou alternativou vytápění plynem? Jaké lze očekávat pořizovací a provozní náklady? A je vytápění prostřednictvím těžby bitcoinů skutečně reálným řešením?
Na tuto otázku neexistuje obecná odpověď. Jaký typ vytápění nebo jaký topný systém má největší smysl, záleží vždy na okolnostech dané nemovitosti, předpokládaných pořizovacích a provozních nákladech a vaší osobní situaci. Vytápění elektrickým topením je proto třeba vnímat jen jako další možnost, jak v chladných měsících udržet teplo uvnitř vašich čtyř stěn.
Zejména v mnoha novostavbách se vytápění elektrickým vytápěním vyplatí jen výjimečně, neboť existují mnohem účinnější a modernější systémy, které lze zohlednit a integrovat při stavbě nemovitosti. Patří mezi ně například tepelná čerpadla, která vyrobí více tepla, než kolik spotřebují elektřiny. Starší nemovitosti mají zase obvykle vytápění na tuhá paliva.
Elektrická topidla v zásadě přirozeně spotřebují podstatně více elektřiny než například plynová podlahová topidla. Čistá spotřeba elektrické energie však vypovídá jen málo o účinnosti nebo užitečnosti topného systému.
Je těžba bitcoinů rozumnou alternativou vytápění?
Existuje mnoho alternativ k vytápění elektrickým vytápěním. Jednou z možností je vytápění pomocí rekuperace tepla: Rekuperace tepla je proces, ve kterém se odpadní teplo nebo tepelná energie generovaná různými průmyslovými, komerčními nebo domácími procesy zachycuje a znovu využívá ke zlepšení energetické účinnosti a snížení nákladů na energii. Tento přístup má za cíl minimalizovat plýtvání teplem a zároveň snížit ekologickou stopu. Existují různé typy systémů rekuperace tepla v závislosti na konkrétních potřebách a aplikacích. Rekuperace tepla pomáhá snižovat spotřebu energie a snižovat provozní náklady tím, že efektivněji využívá stávající zdroje energie. To je výhodné z ekonomického i environmentálního hlediska, protože to pomáhá snižovat emise skleníkových plynů a využívá zdroje šetrněji.
Dříve málo zvažovanou variantou vytápění pomocí principu rekuperace tepla je těžba bitcoinů. Protože: K takzvanému „hledání“ – těžbě – bitcoinu je potřeba hodně energie. Speciální hardware provádí výpočetní procesy, které zase vytvářejí odpadní teplo. To lze použít speciálně pro vytápění místností nastavením vhodných zařízení v místnostech, které mají být vytápěny. Pomocí ventilátorů nainstalovaných na zařízení těžaři nasávají na jedné straně studený vzduch pro chlazení hardwaru, zatímco odpadní teplo generované výpočetními procesy je uvolňováno do místnosti na straně druhé. Vzduch v místnosti nepřetržitě cirkuluje, takže teplo je distribuováno rovnoměrně.
První společnosti již nabízejí odpovídající řešení vytápění, která se konkrétně zaměřují na těžbu bitcoinů. Takové topné systémy – tzv. Bitcoin Heaters – stačí jednoduše zapojit do běžné zásuvky v domácnosti, kanceláři nebo pracovně a připojit k internetu. Výkon potřebný k vytápění příslušného místa pak lze individuálně nastavit pro každého těžaře na jeho domácím počítači. Pokud tedy potřebujete pouze 500 wattů na vytápění malé místnosti, můžete si výkon upravit přímo na zařízení. Pokud však venkovní teplota výrazně klesne, lze příkon potřebný pro vytápění odpovídajícím způsobem upravit pomocí několika kliknutí.
Již několik let probíhají studie na dané téma, a i v Evropě již najdete společnosti, které se na tento způsob vytápění specializují. Nicméně jedná se o technologii, která je zatím využívána vcelku zřídka - přeci jen je pro běžného českého obyvatele jednodušší pořízení například tepelného čerpadla, než stroje na těžbu bitcoinů a následně technologie, která dokáže rekuperovat odpadní teplo z těžby.