Když se 51letý podnikatel Elon Musk ujmul společnosti Twitter, slíbil proces znovuobnovení svobody slova na platformě. Tento krok bývá často kritizován společností, Elon Musk si s tím však těžkou hlavu nedělá. Na svém profilu oznámil, že vrátil profil třem dříve zablokovaným osobnostem a chystá ještě jedno číslo, o kterém nechal hlasovat své fanoušky.
Donald Trump na Twitteru
Řeč je o obnovení profilu bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa, který byl ze sítě odstraněn na jaře 2021. Jako důvod tehdy Twitter uvedl urážky, dezinformace a vyzývání k nenávisti, které mohlo zapříčinit i krvavý útok na Kapitol Spojených států v lednu 2021, při kterém zahynulo 5 lidí.
V sobotu Donald Trump oznámil, že o vrácení profilu Donaldu Trumpovi nechá rozhodnout lid. Udělal anketu, kterou dle jeho slov zaznamenalo 134 milionů lidí, hlasovalo v ní však “pouze” 15 milionů. Výsledek byl těsný, ale více lidí se vyjádřilo pro uvolnění Trumpova profilu (poměr 51,8 % vs. 48,2 %).
Ještě o den dříve však Musk oznámil tzv. Svobodný pátek a vrátil profil dříve zablokovaným osobnostem Kathie Griffinové, Jordanu Petersonovi a portálu The Babylon Bee. První jmenovaná, komička Kathie Griffinová, dostala zákaz publikovat na síti přímo od Elona Muska, protože prý lhala o jeho prohlášeních v několika starších tweetech. Musk jí slíbil návrat profilu, když zaplatí členský příspěvek Twitter Blue, tj. 8 dolarů měsíčně (190 korun).
Vrací se i Jordan Peterson
Dalším navrátilcem je mediálně velmi exponovaný Jordan Peterson. Univerzitní profesor z Univerzity v Torontu, psycholog a filosof, někdy také přezdíván “miláček alternativní pravice”. Tento kanadský vědec byl zablokován v červnu 2022 za urážlivé vyjádření o transgender herci Elliotu Pageovi.
Když bylo Petersonovi nabídnuto, aby příspěvek smazal s tím, že pak mu bude účet vrácen, napsal, že “místo toho raději zemře”. Peterson vůbec nejde pro ostrý názor daleko. V minulosti prohlásil, že tranzice (změna pohlaví) a s ní spojená operace pohlavního ústrojí je jako “nepovedený pokus nacistů”.
Posledním “osvobozeným” profilem byl účet satirického webu The Babylon Bee. Tento zpravodajský server zaměřený na křesťansko-pravicové čtenáře se pro změnu vyjadřoval urážlivě na adresu transgender lékařky Rachel Levine. Tu nazval ironicky “mužem roku”, čímž upoutal pozornost moderátorů sítě Twitter a byl zablokován za šíření nenávisti.
Zdroj: Wikipedia, @elonmusk / Twitter