Chytré telefony jsou oblíbeným cílem kybernetických zločinců a je to pochopitelné. Často obsahují celou řadu osobních údajů, kontaktů, přístupů k firemním zdrojům, přihlášení do různých profilů a služeb, nebo i ofocená přístupová hesla.
Díky vysoce nadpolovičnímu podílu na trhu zločinci zvlášť cílí na zařízení s Androidem. To ale neznamená, že pro iPhone neexistují žádné škodlivé aplikace. Šíření malwaru se nevyhýbá ani platformě Apple, i když je její ekosystém z hlediska bezpečnosti na vysoké úrovni.
Čas od času se i na platformu App Store dostanou falešné aplikace, které lze normálně stáhnout. Tým bezpečnostních expertů ze společnosti Satori Threat Intelligence & Research proto v současnosti varuje před devíti aplikacemi.
V aplikacích se skrývá následující hrozba
Výzkumníci tvrdí, že pro oklamání uživatele se aplikace často maskují jako jiné oblíbené tituly. Proto jsou jejich názvy často velmi podobné například oblíbeným mobilním hrám. V průběhu analýzy bylo objeveno následujících devět aplikací:
– Fire-Wall
– Loot the Castle
– Ninja Critical Hit
– Racing Legend 3D
– Rope Runner
– Run Bridge
– Shinning Gun
– Tony Runs
– Wood Sculptor
Pokud jste si některou z těchto aplikací nainstalovali, je dobré ji z iPhonu rychle odstranit.
Dobrou zprávou je, že aplikace samy o sobě neobsahují žádné významné bezpečnostní riziko. Jsou jen přecpané reklamou. Podvodníci tak vlastně okrádají jiné společnosti a prodávají jim drahý reklamní prostor. Velkým množstvím zobrazené reklamy takové aplikace ale rychle otráví své uživatele.
Podvodníci ale mohou sáhnout po zákeřném kroku. Dá se použít metoda, kdy je v budoucnu adwarový kód během aktualizací nahrazen mnohem škodlivějším softwarem a aplikace se rázem promění ve skutečný malware. Proto není dobré s odstraněním podezřelých titulů příliš dlouho váhat.
Zůstaňte ve střehu
Ani uživatelé iPhonů se nemohou zcela spolehnout, že se do obchodu App Store nedostanou škodlivé aplikace. Někdy se stane, že některý z rizikových programů propadne bezpečnostním sítem Applu a může způsobit nepříjemnosti. Uvedených devět zástupců naštěstí obsahuje pouze adware, prozatím nikoliv mnohem rizikovější malware.
Zdroj: Human Security