Čeští a ukrajinští policisté spolupracovali na objasnění rozsáhlé série podvodů spáchaných falešnými bankéři a falešnými policisty. Pachatelé volali obětem z telefonních čísel, které vypadaly, jako že jsou od banky a následně police (tzv. spoofing), a přesvědčovali je, aby převedli nebo vložili své peníze na účty nebo do bankomatů (v řeči falešných bankéřů do bankomatu „třetí generace“, nebo na tzv. „rezervační“ nebo „bezpečný“ účet), které ovládali pachatelé. Celková škoda přesáhla 195 miliónů korun a bylo objasněno 803 případů.
První případ byl nahlášen v březnu 2021 v Kraji Vysočina. Vyšetřování odhalilo, že pachatelé byli součástí mezinárodní zločinecké skupiny, která působila především na Ukrajině a v Rusku. Když kriminalisté zjistili, že pachatelé pobývají na Ukrajině a odtud volají obětem, požádali o vytvoření společného vyšetřovacího týmu s ukrajinskou policií. Tým spolupracoval pod koordinací Europolu a Eurojustu.
Zásah v ČR i na Ukrajině
V dubnu letošního pak proběhla společná akce české a ukrajinské policie. V České republice proběhla v Plzeňském kraji a na Ukrajině v oblasti města Dnipro. Realizace se zúčastnilo celkem 140 policistů a dalších osob a bylo zadrženo na Ukrajině šest osob a v České republice čtyři osoby. Bylo provedeno několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor v místech pobytu pachatelů na Ukrajině i v České republice a tzv. „callcentru“. Podařilo se zajistit velké množství výpočetní techniky, mobilní telefony, SIM box, finanční prostředky.
Pachatelé jsou ve věku 18 – 29 let a někteří mají za sebou trestní minulost – násilnou trestnou činnost, drogovou trestnou činnost, padělání dokladů, neplacení výživného. Všichni zadržení byli obviněni z podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině. Na všechny byla uvalena vazba a bylo zahájeno jejich trestní stíhání. v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v trvání až 12 let. Celkem bylo spácháno 803 skutků podvodu na území celé České republiky. Způsobená škoda dosáhla téměř 200 milionů korun. Nejvyšší škoda na jeden skutek byla více než 2,5 milionu korun.
Náročná akce
Vyšetřování bylo složité a náročné z procesního i technického hlediska. Příkaz k zadržení, materiály k pachatelům a žádost o extradici z Ukrajiny - všechny tyto materiály musely být přeloženy do ukrajinského a anglického jazyka. Bylo zapotřebí zajistit na Ukrajině tlumočníky a při realizaci na Ukrajině vyřešit také účast zástupců Policie České republiky.
V rámci vyšetřování v České republice probíhaly výslechy obviněných osob, byly zpracovány znalecké posudky a odborná vyjádření. Časově a finančně velice náročné je zkoumání zajištěné techniky v České republice i na Ukrajině, protože se jedná o desítky zařízení, která obsahují velké množství dat, jakož i obstarávání překladů řady dokumentů a písemností do ukrajinského jazyka s ohledem na mezinárodní charakter případu a státní příslušnost pachatelů. Vyšetřování ještě neskončilo a případ se dostane před soud.
Zdroj: Police ČR