Systém Android je postaven na Googlem značně upraveném linuxovém jádru. Toto jádro je jednou z nejdůležitějších součástí softwaru, protože při používání mobilu funguje jako centrální modul: jako rozhraní mezi softwarem nainstalovaným na mobilu a zabudovaným hardwarem (dotykovým panelem, CPU atd.). V této souvislosti hraje jádro systému důležitou roli při vývoji nových verzí Androidu. Nová verze operačního systému je vždy doprovázena novou verzí jádra. Pokud jádro není v souladu s ostatním softwarem, může to mít obrovské následky až k úplnému kolapsu zařízení.
Protože výrobci musí s každou aktualizací investovat do vývoje nové verze jádra, podpora systémových aktualizací mnoha zařízení pro Android je nastavena až po dvou letech. Zařízení z nižší cenové kategorie jsou často podporovány jen většími systémovými updaty. Tento a ještě několik dalších menších problémů chce nyní Google drasticky změnit vyřešením mamutího úkolu.
Výrobci CPU by měli být schopni jádra rozšířit
Smartphony na Androidu by brzy mohly být aktualizovány systémovými updaty.
V budoucnosti by Google chtěl svůj operační systém pro mobily postavit na novém jádru, které bude plně vycházet z Linuxu a už nebude Googlem tak silně upravováno. Americký výrobce však chce i nadále umožňovat přizpůsobení jádra Linuxu: namísto přímého přístupu ke zdrojovému kódu jádra budou moci výrobci čipových sad, včetně Qualcommu, Huawei a pod. snadno rozšířit linuxové jádro. K tomu bude potřeba umožnit delší podporu jádra pro operační systém Android čili pro update už nebude zapotřebí tolik úsilí v oblasti dalšího vývoje.
Doposud byly tyto plány na velmi teoretické úrovni. Vypadá to ale, že interní plány Googlu už mají přesnější kontury. V této souvislosti je dost možné, že první změny v jádru uvidíme u Androidu 11 R. V dlouhodobém horizontu by to mohlo vést k delší podpoře systémových updatů všech smartphonů s Androidem. Zejména v souvislosti s projektem Treble už Google odvedl dobrou práci a usnadnil výrobcům import nových verzí Androidu. Také program s názvem Android-One dostal pozitivní zpětnou vazbu: garantované aktualizace systému po dobu nejméně dvou let a aktualizace zabezpečení po dobu tří let poskytují uživateli určitou záruku při nákupu - i když se zásady aktualizace ani nepřibližují politice společnosti Apple.