Přejít k hlavnímu obsahu

Google: vyhledávání obrázků získalo důležitou funkci

Jiří Palyza 23.06.2020
info ikonka
Zdroj:

Při zobrazení výsledků vyhledávání podle obrázků můžeme snadno podlehnout manipulaci. Google přidává do vyhledávání novou funkci, která by do budoucna měla pomoci uživatelům odhalit, zda je fotografie falešná.

Bez fotografií a videí by internet ztratil pro mnoho uživatelů svou atraktivitu. Koneckonců jedna fotografie může mít daleko větší vypovídací hodnotu, než stránky textu a několika kliknutími můžete zjistit, co se děje na druhém konci světa. Mnohé z fotografií ovšem mohou být zmanipulované a nezobrazují, co se ve skutečnosti stalo. Se současnými nástroji umělé inteligence a možnostmi úprav jak fotografií, tak i videí, je pro běžného uživatele stále těžší zjistit, zda byla fotka upravena či odpovídá realitě. Google s tím nyní chce pomoci.

Pokud jde o vyhledávání obrázků a videí, je Google jedním z největších a nejpodrobnějších vyhledávačů. Aby si uživatelé mohli v budoucnu ověřit pravost obrázku, Google Image Search zobrazí další doplňkové informace. Jak to vypadá v praxi Google ukazuje na příkladu ve svém blogovém příspěvku.

Jak nová funkce Google funguje

googlesearchpicrure1

Do budoucna by další informace o autenticitě obrázku měly zobrazit stránky, ověřené z pohledu faktické vypovídací hodnoty.

U sporného obrázku se objeví další informace jako aktivní odkaz "Ověření skutečnosti/Fact check". Pokud na něj kliknete, zobrazí se přehled s dohledanými faktickými informacemi o daném obrázku. V příkladu je vidět, že žralok, o kterém se tvrdí, že plaval v zaplavených ulicích Houstonu, je ve skutečnosti fotomontáž několika fotografií. Pro zobrazení výsledků ověření autenticity se Google spoléhá na systém nazvaný "ClaimReview".

Webové stránky brané jako autorita pro kontrolu faktické hodnoty musí splňovat kriteria Googlu. Jinak nebudou pro plnění nové funkce schváleny. Především je potřeba dbát na to, aby byl web svobodným a nezávislým zdrojem. Kromě toho by také mělo podléhat kontrole, jak daný web dospěl k závěru, že je konkrétní fotografie falešná. Nová funkce je momentálně dostupná v USA. Kdy bude dostupná v Evropě, potažmo ČR, zatím není upřesněno.

mohlo by vás také zajímat: uživatelé androidu pozor – tyto aplikace je dobré hned vymazat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme