Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak vyčistit mřížku reproduktoru na telefonu? Využijte pomůcky, které máte doma

Jakub Fišer 30.05.2022

Po čase používání vašeho telefonu si můžete všimnout, že reproduktor už nevyluzuje ten stejný zvuk jako dříve. Ani mikrofon možná není ideální, soudě podle toho, jak vás slyší druhá strana při telefonátu. Poradíme vám, jak jednoduše a bezpečně vyčistit mřížku reproduktoru či mikrofonu na vašem mobilu.

Kartáček na zuby

Pokud máte doma nepoužívaný kartáček na zuby, využijte ho pro to, abyste z mřížek pro reproduktor, mikrofon a také horní telefonní sluchátko dostali zaseknutý prach a nečistoty. V ideálním případě využijte kartáček s co nejměkčími štětinkami. Sice se rychleji opotřebuje, zato ale máte záruku, že telefon zůstane v pořádku. A pokud se nemůžete s klasickým kartáčkem dostat do všech škvír, určitě můžete využít i tenčí mezizubní kartáčky, o kterých vám pořád říkají při návštěvě dentální hygieny.

Stlačený vzduch

Plechovku se stlačeným vzduchem nemá doma úplně každý, určitě je to ale pomůcka, která se vám hodí při čištění rozličné elektroniky. Vzduchem můžete dostat ven další nečistoty a to včetně těch nejmenších prachových částeček. Plechovku se stlačeným vzduchem o velikosti 400 nebo 600 ml seženete většinou za 100 až 150 Kč včetně DPH.

Vatičky do uší

Vatové tyčinky do uší poslouží přímo skvěle | Zdroj: moritz320 / Pixabay

Vatové tyčinky do uší poslouží přímo skvěle | Zdroj: moritz320 / Pixabay

Starý dobrý pomocník v podobě vatových tyčinek do uší, tzv. uchošťourů. Mnoho průzkumů dokázalo, že pro čištění uší nejsou tak ideální, hodí se však pro detailní mytí, čištění a odmašťování. Doporučujeme použít je v kombinaci s čistým alkoholem, popřípadě technickým lihem, který koupíte v drogerii s cenou kolem 90 Kč včetně DPH. A pokud jste uživatelem tabákových výrobků IQOS, můžete použít i tenoučké čisticí vatičky, které dostanete k nim.

Izolepa nebo lepicí guma

Na závěr doporučujeme čištěné místo kompletně zbavit prachu a špíny pokročilými lepicími gumami, vyrábí je například firma Pritt nebo Kores, opět s cenou kolem 80 až 100 Kč včetně daně. Díky své lepkavosti na sebe rychle nachytají částečky nečistot. Velmi podobně funguje i lepicí páska, kterou má doma snad úplně každý. Odlepte si několik pásků na prst a vyplňte s nimi škvíry, které potřebujete vyčistit.

Za takovéto běžné čištění reproduktoru a mikrofonu vám v servisu naúčtují klidně i 500 Kč. Přitom stačí posbírat pomůcky po domácnosti a za 20 minut máte hotovo.

Zdroj: Autorský text / XDA Developers, WikiHow


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme