Doposud platí, že v říjnu 2025 bude podpora systému Windows 10 definitivně ukončena. Po deseti letech od jeho vydání už Microsoft nebude nadále poskytovat aktualizace opravující chyby anebo kritické bezpečnostní problémy.
Přesto je Windows 10 stále zdaleka nejpoužívanějším operačním systémem. Skutečně Microsoft vystaví miliony uživatelů bezpečnostnímu riziku?
Windows 10: podpora skončí na podzim 2025
Když v roce 2015 Windows 10 přišel na trh, uživatelé systémů Windows 7 a 8.1 měli přechod obzvlášť usnadněný. V té době hojně propagovaný roční bezplatný upgrade zůstal zdarma ještě dlouho poté. Windows 10 měl také stejné systémové požadavky. Nebyl tedy problém jej instalovat na většinu tehdejších počítačů.
Tento systém nyní běží na přibližně 70 procentech počítačů s Windows. U Windows 11 je ale situace zcela odlišná. Microsoft přechod na novou verzi velmi ztěžuje, a to zejména u starších počítačů. Pokud se tedy Microsoft bude i nadále držet svých plánů, budou miliony uživatelů od 14. října 2025 ve větším ohrožení.
Americká organizace "Public Interest Research Group" (PIRG) nyní připravuje petici, adresovanou řediteli Microsoftu, Satyovi Nadellovi. Žádá ho, aby tomu zabránil. PIRG kritizuje zejména negativní dopad na životní prostředí. Rozhodnutí Microsoftu, které nutí obrovské množství uživatelů přejít na novější hardware, by přineslo největší nárůst počítačového odpadu všech dob. Až 40 % dosud aktivně používaných PC by bylo odloženo.
Petice požaduje delší podporu Windows 10
Vzhledem k tomu, že Windows 10 bude pravděpodobně nejpoužívanějším operačním systémem i za dva roky, mohl by se současný plán Microsoftu stát pro mnoho uživatelů problémem. Hrozí totiž obrovské bezpečnostní riziko, zejména v prostředí kritické infrastruktury, kam patří veřejné úřady nebo nemocnice.
Mohl by tedy Microsoft na petici reagovat a prodloužit dobu všeobecné podpory Windows 10?
Redmond už jednou podobný krok učinil. Bylo to v případě extrémně populárních Windows XP, jejichž podpora měla původně skončit po sedmi letech. Microsoft ji ale prodloužil až do roku 2014, tedy celkem na 13 let.
Končí podpora Windows 10 příliš brzy? Bezpečnostní riziko hrozí milionům uživatelů
Žádné nové informace o plánu pro Windows 10 Microsoft prozatím neposkytl. Lze předpoládat, že by mohl nabídnout až tříletou dodatečnou podporu za poplatek. Podobné to bylo v případě ukončení podpory Windows 7 v roce 2020. To se ale týkalo pouze velkých zákazníků, soukromí uživatelé to využít nemohli.
Blížící se ukončení podpory se dotkne také podstatně většího počtu uživatelů. Na rozdíl od Windows 7 mnoho z nich nemůže jednoduše upgradovat zdarma. Budou si muset koupit nový počítač, i když ten starý bude stále bez problémů fungovat.
Stále existuje poměrně jednoduchý způsob, jak obejít překážky Microsoftu při upgradu a nainstalovat Windows 11 na oficiálně nekompatibilní zařízení. Nevýhodou však je, že se roční aktualizace funkcí nenačítají automaticky, ale musí se instalovat ručně.
Nakonec je ve hře také možnost přejít na bezplatnou alternativu ze světa Linuxu. Má to ale svá omezení a hodí se to spíš pro soukromé uživatele, kteří počítač využívají především pro práci s dokumenty a internetem.
Zdroj: The Register