Malajsie chce blokovat internet
V neděli na speciálním brifínku vystoupila ministryně při úřadu premiéra pro právo a institucionální reformu Azalina Othman Saidová a uvedla, že v rámci úsilí o zvýšení digitální bezpečnosti se připravuje nová legislativa, která bude obsahovat ustanovení týkající se postupu a prosazování tzv. vypínače internetu.
„Nová legislativa, která obsahuje ustanovení týkající se postupu a vymáhání ‚vypínače internetu‘, aby se zvýšila úroveň digitální bezpečnosti, bude podrobně a jasně předložena v parlamentu na příštím zasedání,“ stojí v oficiálním prohlášení ministerstva pro právo a institucionální reformu.
Kenyataan Media YB Dato’ Sri Azalina Othman Said, Menteri di Jabatan Perdana Menteri (Undang-Undang dan Reformasi Institusi) berhubung Usaha-Usaha ke arah menangani isu-isu keselamatan dalam talian 28 Julai 2024 untuk liputan hari Isnin, 29 Julai 2024. [Admin] pic.twitter.com/KcXJeH7edI
— Azalina Othman Said (@AzalinaOthmanS) July 28, 2024
Trnem v oku jsou velké sociální sítě
Hlavním bodem nové legislativy jsou regulační pravidla pro provozovatele velkých internetových portálů a sociálních sítí s alespoň 8 miliony uživateli. Ti si budou muset nově zažádat o licenci, aby mohli na trhu v Malajsii působit. Regulátoři následně prověří, zdali jsou platformy bezpečné.
Saidová rovněž uvedla, že vláda chce, aby „poskytovatelé sociálních médií a internetových platforem pro zasílání zpráv převzali větší odpovědnost za roli, kterou jejich produkty hrají v online zločinech, jako například podvody, sexuální zneužívání dětí, obtěžování a také šikana“.
Pokud budou provozovatelé postupovat proti zákonům Malajsie, vymezuje si vláda možnost platformu v zemi zablokovat. Legislativní změnu bude projednávat parlament, pokud jej schválí, vejde v platnost od 1. ledna 2025.
Internet blokuje třeba Čína nebo Rusko
Ministryně argumentuje tím, že „nová legislativa je v souladu s nařízeními i dalších zemí“. Není však jasné, jaké země konkrétně myslí. Podobný přístup ke svobodě na internetu zastává totiž například Čína, která výrazně blokuje většinu „západního internetu“ pomocí své Velké čínské firewall (GFW).
Podobným příkladem, jak lze omezit běžným občanům přístup k internetu, je například Rusko, jež blokuje velkou spoustu západních zpravodajských webu, anebo Írán, který dlouhodobě plánuje v zemi zcela zablokovat globální internet a zavést pouze vlastní striktně cenzurovaný intranet.
Zdroj: The Register, Česká televize