Chytré mobilní telefony jsou dnes osazovány stále větší pamětí. U dražších špičkových modelů jednotlivých výrobců je k dispozici až 512 GB. Apple zvažuje u nové řady iPhonu 13 nabízet i verzi s 1 TB. Samsung už to u jedné speciální edice svého Galaxy zkusil. Ale i v roce 2021 především majitelé cenově výhodnějších modelů se bez použití rozšiřující SD karty rychle dostanou na hranici úložné kapacity, kterou má jejich zařízení k dispozici. Existují ale rychlé postupy, jak paměť uvolnit – nejjednodušší je začít u cache.
Zdá se ale, že mnoho uživatelů tento jednoduchý způsob nevyužívá. Tuto skutečnost potvrdil nedávný průzkum amerického technologického portálu Android Authority: téměř polovina dotázaných nikdy tuto možnost uvolnění paměti telefonu nepoužila.
Uvolnění paměti: jde to jednoduše
Existují různé možnosti, jak uvolnit dočasnou paměť telefonu, která je obsazena aplikacemi. Jedna z cest může vést přes Správce Aplikací. | Zdroj: Android
Ukládání potřebných informací do mezipaměti je v zásadě užitečná technologie. Využívají ji aplikace při svém běhu k ukládání dat, se kterými často pracují a jsou tak rychle a snadno přístupná. Pracují tak například prohlížeče. Ty si ukládají informace o webových stránkách, které si v případě potřeby nemusejí znovu načítat. Na smartphonu se po čase nahromadí velké množství dat. Obzvlášť se to týká právě internetových prohlížečů a aplikace sociálních médií, které si do mezipaměti ukládají data o velikosti několika GB. Pokud je občas promažete, získáte tak zpět cennou paměťovou kapacitu.
Paměť lze promazat v Androidu v části »Stav paměti RAM«. Zde mnoho výrobců poskytuje řešení doslova na jedno kliknutí. Například ve »Správci paměti RAM« je vidět, kolik běží aktivních aplikací a jaký se stav paměti. Pomocí vestavěného čističe mezipaměti pak můžete vymazat všechny neaktivní procesy.
Další z cest může vést přes »Nastavení/Další/Správce Aplikací«. Zde si lze zobrazit informace u každé instalované aplikace a v části »Paměť« informační stránky hned vidíte, kolik kapacity mezipaměti zabírá. Jedním klepnutím ji lze vymazat.
Volitelně lze použít i řešení pomocí aplikací třetích stran. Jedním z nejoblíbenějších čističů je SD Maid. Bezplatná aplikace pro Android je bez reklam a nabízí spoustu praktických funkcí. Nabízí možnost sledování a mazání nepoužívaných systémových souborů, nebo prostřednictvím placeného »App-Cleaneru« například kontrolu nevyužívaných souborů u jednotlivých aplikací.
SD Maid – Čistič systému
Pomocí bezplatné aplikace pro Android můžete vyčistit smartphone od zbytečných souborů.
Obzvlášť efektivní při čištění paměti je také aplikace Cleaner by Augustro. Bývá občas na Google Play v akci ke stažení zdarma, jinak je její cena 70 Kč. K její specialitě patří vyhrazená funkce pro čištění WhatsAppu.
Plná verze: Cleaner by Augustro - Android App 5.0.pro
„Cleaner by Augustro“ je aplikace pro Android, která z vašeho zařízení odstraňuje nepotřebné soubory. Speciální funkcí je pročištění WhatsAppu.
Vymazání datového smetí, ale i synchronizace hudby a videa
Uživatelé zařízení od Apple mohou využít například program iFreeUp, který umí pracovat s obsahem iPhonu či iPadu – a to mnohem komfortnějším způsobem než uživatelsky nepřívětivá aplikace iTunes. Všechna nepotřebná data můžete odstranit jediným kliknutím na tlačítko »Vyčistit«. Pokud si chcete předem ověřit, jaká data budou smazána, můžete jednotlivé položky v hlavním okně programu rozkliknout pro zobrazení dalších podrobností. Na seznamu souborů ke smazání pak můžete zrušit označení položek, které si přejete v paměti svého zařízení ponechat.
S obsahem zařízení lze pracovat prostřednictvím »Správce souborů« a pak už můžete mezi úložištěm mobilního zařízení a vaším počítačem přenášet fotografie, hudební soubory, videa nebo třeba elektronické knihy. Je ale důležité zmínit, že aplikace iFreeUp neprovádí žádnou konverzi přenášených souborů, takže je nezbytné, aby byl obsah kopírovaný do paměti iPhonu či iPadu ve formátu podporovaném v operačním systému iOS.
iFreeUp 1.0.9
Program umí vyčistit iPhony a iPady nejen od zbytečných dat, ale také od různých pozůstatků po surfování na internetu nebo práci s různými aplikacemi.