Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

MasterCard Mobile

redakce 21.06.2012

Na českém trhu se brzy objeví nová možnost mobilních plateb. MasterCard Europe společně s ČSOB uvedou službu MasterCard Mobile. Nová platforma umožní placení mobilním telefonem na internetu, dárcovské platby, jízdné, placení v kamenných obchodech atd. Na českém trhu bude fungovat od konce roku 2012, nyní se testuje beta verze.

Kapitoly článku

 

Služba bude určena zpočátku pro majitele telefonů iPhone nebo smartphonů s OS Android. MasterCard Mobile bude možné používat okamžitě na všech podporovaných telefonech, bez nutnosti speciálního hardwarového nebo softwarového vybavení (NFC, secure element, SIM toolkit). Postačí pouze chytrý telefon a připojení k internetu, mobilní nebo Wi-Fi. Majitel si stáhne na svůj telefon mobilní aplikaci MasterCard Mobile z App Store nebo z Google Play. Aplikace provede uživatele procesem aktivace, během kterého je navázán bezpečný komunikační kanál mezi telefonem a centrálním systémem. Uživatel si vytvoří bezpečnostní kód mPin pro přístup k aplikaci. Do té si pak zaregistruje jednu nebo více karet, zpočátku MasterCard nebo Maestro, později prý systém umožní i další karty. Každou kartu si bude možné pojmenovat nebo označit a pro každý nákup si pak zvolil tu správnou.

 

Mastercard si od této nové metody slibuje nahrazení obvyklých platebních terminálů – především u drobných obchodníků a na místech, kde doposud stejně nebyly. Typickým příkladem jsou platby za taxi, parkovné. Peněženku v chytrém telefonu bude možné použít napřímo, ale i v kombinaci s dalšími aplikacemi v telefonu, které umožňují pohodlnou, bezpečnou a rychlou platbu. Například v aplikaci jízdních  řádů  si  zákazník  vybere  spoj  a  zaplatí  prostřednictvím  MasterCard  Mobile jednoduchým zadáním mPINu. Jízdenku pak bude mít například v podobě QR kódu přímo v mobilu a nemusí nic tisknout.

Nákupy v on-line shopech

MasterCard Mobile bude možné použít k platbě za nákup v internetových obchodech. Po standardním vytvoření nákupu na internetu zvolí uživatel metodu placení MasterCard Mobile. Nákup spáruje se svou peněženkou prostřednictvím vyfocení QR kódu nebo zadáním telefonního čísla. Poté dokončí platbu přímo na svém telefonu.

Darování a převody peněz

Dalším způsobem užití bude možnost zasílat příspěvky na dobročinné akce nafocením QR kódu z plakátu nebo obrazovky. Poplatková politika bude v tomto případě pro dárce výhodnější než například u DMS.

Další možnosti

Služba  MasterCard  Mobile  bude  spuštěna  na  konci  roku  2012, MasterCard společně s technologickým partnerem Wincor Nixdorf doufají, že se jim podaří umístit do letošních Vánoc tuto metodu na řádově tisíce obchodních míst. Jako ideální možnosti využití se nabízejí

• Nákup jízdenek – ale i prezentování elektronických jízdních dokladů, takže odpadá nutnost jejich tisku

• Vstupenky na kulturní a sportovní akce

• Využití pro platby ve vozech taxi

• Platby mezi sebou (peer to peer)

• Parkovné

• Katalogové nakupování přes QR kódy

• Interaktivní nakupování (položky nebo podmínky se budou zobrazovat na mobilu, uživatel je bude ovlivňovat)

• Platba faktur, složenek

• Věrnostní programy

• Slevové kupóny

Podle provozovatelů bude bezpečnost služby mimo jiné zajištěna heslem, které si uživatel zvolí. Kromě registrace na telefonu citlivé údaje o uživateli nebo kartě nikdy neopustí prostředí bezpečného certifikovaného centrálního systému a na celý systém bude aplikován kompletní fraud monitoring (řízení rizik) standardní pro prostředí fyzických platebních karet.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme