Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Miliony počítačů stále nevyhovují požadavkům Windows 11: Microsoft mění seznam podporovaných procesorů

Jiří Palyza 21.06.2023

V případě systému Windows 11 Redmond své hardwarové požadavky vyšrouboval. Pokud si nejste jisti, zda je váš počítač vhodný pro nejnovější sestavu Windows 11, můžete si jej sami otestovat.

Kapitoly článku

Windows 11 mají oproti Windows 10 znatelně vyšší požadavky na hardware počítače. Zdaleka ne všechna zařízení s Windows 10 jsou automaticky kompatibilní s Windows 11. Společnost Lansweeper ve své studii zkoumala přibližně 30 milionů počítačů a zaměřila se na vhodnost pro systém Windows 11. Výsledek nebyl překvapením: hardwarové požadavky nejnovějšího systému Microsoftu nesplňují miliony zařízení.

Největší překážkou je procesor. Ten není kompatibilní u 42 procent zkoumaných počítačů. Dalšími překážkami bránícími upgrade na Windows 11 jsou chybějící čipy TPM a nedostatečná kapacita RAM paměti. Microsoft čas od času hardwarové požadavky upraví a seznam podporovaných procesorů aktualizuje.

A jak je to s vaším hardwarem? Existují různé možnosti, jak kompatibilitu rychle prověřit.

WhyNot22H2: důležitý update pro tester kompatibility Windows 11

whynotwin

V přehledném seznamu na první pohled uvidíte, které komponenty vašeho PC jsou vhodné pro Windows 11. | Zdroj: WhyNotWin11

Nejvíce můžeme doporučit nástroj s otevřeným zdrojovým kódem WhyNotWin11. Přenosný program stačí spustit, a poté se zobrazí podrobný přehled. V případě potřeby malá informační tlačítka poskytnou více informací o jednotlivých testovaných komponentách.

Zeleně a červeně označené komponenty dávají jasně najevo, kde je vše v pořádku a kde je problém. Oranžová pole s otazníky symbolizují možné nekompatibility. V současné době se vyskytují především u položek, týkajících se procesorů.

Oficiální nástroj od Microsoftu vaše železo otestuje také

pchealthcheck

Nástroj Kontrola stavu počítače prověří, zda váš systém bude s Windows 11 pracovat či nikoliv. | Zdroj: Kontrola stavu počítače

Nástroj Kontrola stavu počítače bylo dříve potřeba stáhnout, ale na současné aktuální sestavy Windows 10 jej Microsoft začal instalovat automaticky. Podle informací, které Microsoft uvádí ve svém dokumentu podpory, se kontrolní software instaluje od Windows 10 verze 2004. Je součástí aktualizace KB5005463. Pokud byste o Windows 11 do budoucna neuvažovali, nástroj pro kontrolu kompatibility můžete v části Aplikace a funkce odstranit.

Po svém spuštění program Kontrola stavu počítače zobrazí přehled, ve kterém uvidíte některé důležité informace o systému. Kromě názvu počítače jsou to například informace o kapacitě paměti RAM, jak velké máte paměťové úložiště a z kolika procent je zaplněné, a jak starý je váš počítač. U notebooků jsou k dispozici také informace o kapacitě akumulátoru.

Pokud kliknete na tlačítko Zkontrolovat teď, nástroj prověří kompatibilitu s Windows 11. Poté se buď zobrazí zpráva se zeleným zaškrtnutím označující systémy, na kterých půjde spustit Windows 11, nebo červené X, což nám dává najevo jednoznačnou stopku.

Kliknutím na Zobrazit všechny výsledky získáte další podrobnosti. U každého požadavku nyní přesně vidíte, zda jej váš počítač splňuje či nikoliv. Microsoft tak odstranil největší bod kritiky svého kontrolního nástroje.

Kontrola detailů a vhodnosti pro hraní

w11rct

Žádný kontrolní program nezobrazuje tolik podrobností jako nástroj Windows 11 Requirements Check Tool. | Zdroj: Windows 11 Requirements Check Tool

Kdo by chtěl vědět naprosto přesně, zda jeho počítač náročnosti Windows 11 vyhoví, může sáhnout po detailním skeneru Windows 11 Requirements Check Tool. Žádný jiný prověřovací nástroj nerozvádí podrobnosti tak detailně. Můžete jeho prostřednictvím například zjistit, zda váš procesor zvládne funkci MBEC (Mode-Based Execute Control), kterou Windows 11 vyžaduje.

Pro vášnivé hráče jsou navíc k dispozici příjemné doplňky: bezplatný nástroj zkontroluje, zda jsou podporovány funkce AutoHDR a DirectStorage. Nejedná se o povinné požadavky pro Windows 11, ale jsou to dvě výhody nových Windows, které jsou hráčům k dispozici.

Přehled systémových požadavků Windows 11

w11image

Díky zvýšeným HW požadavkům by měl systém Windows 11 podpořit trh s hardwarem. | Zdroj: Microsoft

Podle Microsoftu vypadají hardwarové požadavky systému Windows 11 takto: dvoujádrový procesor (1 GHz) s 64bitovou podporou, 4 GB RAM, 64 GB úložiště, firmware UEFI, Secure Boot s TPM 2.0, grafická karta kompatibilní s DirectX 12, displej s rozlišením alespoň 720p (větší než 9"). Systém Windows 10 je úspornější.

Důležité také je, že systém Windows 11 Home vyžaduje připojení k internetu a účet Microsoft, aby bylo možné dokončit nastavení zařízení. Rozdíl mezi 32 a 64bitovými Windows se stírá, Windows 11 bude 64bitový systém, který také vyžaduje odpovídající vyšší kapacitu paměti RAM. Musí mít alespoň 4 GB.

Požadavky na OEM výrobce z pohledu úložného prostoru se také zdvojnásobují. Požaduje se alespoň 64 GB. Neznamená to ale, že musíte bezpodmínečně mít pro Windows 11 volných 64 GB. Musíte mít nainstalován SSD nebo HDD s kapacitou alespoň 64 GB. Podle Microsoftu záleží množství volného paměťového úložiště, které potřebuje Windows 11 ke své instalaci, na mnoha faktorech a liší se systém od systému.

Hardwarové požadavky Windows 11 ve srovnání s Windows 10

Windows 11 Windows 10
CPU 64bitový dvoujádrový procesor, 1 GHz 1 GHz
RAM 4 GB 1 GB (32bitová verze), 2 GB (64bitová verze)
Paměťové úložiště 64 GB 16 GB (32bitová verze) , 32 GB (64bitová verze)
Firmware UEFI UEFI nebo BIOS
TPM TPM 2.0 není vyžadováno
Grafická karta Kompatibilní s DirectX-12 Kompatibilní s DirectX-9
Rozlišení displeje 720p, velikost min. 9" 800 x 600
Microsoft účet ano, pro verzi Home ne
Internetové připojení ano ano

 

Starému hardwaru Microsoft nedává šanci. Můžete si snadno a rychle otestovat, zda je váš systém připraven pro Windows 11. Pokud nikoliv, můžete být ještě do října 2025 v klidu.

Zdroj: Lansweeper, Learn.microsoft.com, WhyNotWin11Windows 11 Requirements Check Tool


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme