S velmi zajímavou novinkou přišel server Scientific American. Podle zveřejněných informací vědci v současné době pracují na způsobu, jak do budoucna nahradit sklo a plast na displejích mobilních telefonů dřevem. Lars Berglund z Královského technologického institutu ve Švédsku a další výzkumníci z Marylandské univerzity už několik let pracují na průhledném dřevě. To podle jejich názoru nabízí slibné nasazení pro různé aplikace.
Všichni ale známe přirozenou barvu dřeva, a tak vyvstává otázka, jak může být průhledné? Odpověď hledejme u látky, která se nazývá lignin. Jde o důležitou stavební složku dřeva, zajišťuje zásobováni stromu vodou a dalšími živinami, a také způsobuje "dřevnatění" jeho buněčných stěn. Obsah ligninu se na celkové hmotnosti dřeva podílí přibližně 26 až 35 procenty, a je nižší u jehličnanů než u listnatých stromů.
Vědci testují metodu, kdy lignin zesvětlí anebo jej úplně ze dřeva odstraní, a tím dosáhnou toho, že dřevo ztratí svou barvu. Poté masu vyplní epoxidovou pryskyřicí, aby byla průhledná.
Namísto skla: je budoucností displejů pro smartphony transparentní dřevo?
Vědci vidí v novém objevu řadu výhod. Testy ukázaly, že průhledné dřevo je třikrát pevnější než plexisklo a desetkrát pevnější než sklo. Riziko rozbití displeje například při pádu je tedy výrazně nižší. Panely "dřevěného skla", které mají tloušťku jeden milimetr, propouštějí přibližně 80 až 90 procent světla. S rostoucí tloušťkou materiálu ale propustnost světla klesá.
Z hlediska potenciálního nahrazení skla v oknech by tak při potřebné tloušťce šlo uvažovat o variantách matného skla. Okna by ale bylo možné vyrábět s "inteligentní" funkcí přepínání z průhledných byť matných na tónovaná.
A ještě je zde jedna překážka, kterou vědci budou muset vyřešit. Výroba průhledného dřeva není podle výzkumné zprávy zdaleka tak ekologická, jako výroba skla. Epoxidová pryskyřice se totiž získává z ropy, a tak výzkumníci stále hledají ekologičtější alternativu.
Jedním z možných řešení by tak mohl být peroxid vodíku v kombinaci s UV zářením a polymer na biologické bázi, vyrobený z citrusové kůry.
Zdroj: Android Authority, Scientific American