Přejít k hlavnímu obsahu

Musk se pokusil koupit OpenAI, která stojí za ChatGPT: její šéf se mu ale vysmál – odplatou mu byla nálepka švindlíře

Jiří Palyza 13.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nejbohatší muž světa dostal chuť na OpenAI, někdejší start-up, který se proslavil vývojem ChatuGPT. Stejně rychle, jak se tato zpráva objevila, šéf OpenAI lakonicky odmítl.

Kapitoly článku

Nabídka, která se nedá odmítnout? Sam Altman to vidí jinak

Sam Altman, šéf OpenAI, a Elon Musk spolu tak trochu soupeří. Jedním z důvodů může být i Muskova žaloba, podaná na OpenAI z důvodu odklonu od své neziskové mise, zaměřené především na výzkum. Ve spolupráci s Microsoftem totiž Altman postupně společnost nasměroval více k ziskovému modelu.

OpenAI je tak rozdělena na dva subjekty, z nichž jeden funguje i nadále jako neziskový, zatímco komerční část má na svém kontě miliardy z partnerství s Microsoftem a dalšími investory. Při posledním kole financování OpenAI byla její tržní hodnota oceněna na přibližně 157 miliard USD.

O prvenství v oblasti umělé inteligence se nyní přetahuje několik poskytovatelů a můžeme být svědky zajímavého konkurenčního boje. Do hry vstupují především Google se svou Gemini, Llama od Mety, a nově i hráči z Číny s DeepSeekem v čele. Všichni tito zástupce razantně otřásají AI prostorem, kde ovšem stále hraje prim právě OpenAI s ChatemGPT, který mimo jiné také velmi těsně integruje do svých produktů Microsoft v podobě Copilotu – ať už v browseru Edge nebo Windows.

Mohlo by vás zajímat

Vlastní model Elona Muska, který je mimo jiné implantovaný do sítě X (dříve Twitter) v podobě modulu Grok, se snaží ChatGPT sesadit z trůnu vlastní technologií. Musk je v honbě za pomyslnou korunou OpenAI obzvlášť agresivní a má to své důvody v nedávné historii.

Elon spolu se Samem Altmanem totiž OpenAI v roce 2015 zakládal. Společnost ale záhy opustil z důvodu konfliktů v návaznosti na počáteční snahy Tesly v oblasti AI. Objevily se náznaky z kruhů blízkých právnímu týmu OpenAI, že skutečný důvod Muskova odchodu se točil kolem odmítnutí jeho snah získat nad společností větší kontrolu.

A tak si vzal příklad z praktik Microsoftu, které by se daly stručně popsat rčením: když nemůžeš konkurenci porazit, kup ji. Což je přesně to, o co se Musk nyní pokusil. Jak rychle ovšem nabídka začátkem února přišla, tak rychle byla odmítnuta. Údajně se týkala neziskové větve OpenAI a nabízená částka činila 97,4 miliard USD.

Směrem k Altmanovi Musk nešetří kritikou

Ve svém postu na X Altman popíchnul ve své reakci Elona nabídkou odkoupení této platformy za 9,74 miliard USD. Musk ho za to nazval švindlířem.

Musk také kritizoval projekt Sama Altmana – Stargate. Má hodnotu 500 miliard USD (!) a v jeho rámci by OpenAI vedla výstavbu naprosto ojedinělého serverového pole, které by mělo pohánět budoucí generace umělé inteligence. Projekt podpořil i znovuzvolený prezident USA, Donald Trump.

Trumpův krok podpořit Sama Altmana a OpenAI lze ale považovat za poměrně překvapivý. Nekoresponduje to s tím, jak blízko má Musk k současné administrativě vlády Spojených států, což se projevilo i jeho jmenováním do funkce šéfa nově zřízeného úřadu pro efektivní hospodaření státu (DOGE).

Zdroj: Windows Central, X/@elonmusk


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme