Gelsinger, který strávil v technologickém průmyslu více než 40 let, z toho 30 let v Intelu, opouští společnost v kritickém momentě. Pod jeho vedením Intel zahájil ambiciózní pětiletý plán transformace, který měl z firmy udělat výrobní velmoc schopnou konkurovat tchajwanské společnosti TSMC. Tento plán však naráží na značné problémy.
„Vést Intel byla pro mě čest,“ uvedl Gelsinger ve svém prohlášení. „Byl to náročný rok pro nás všechny, protože jsme museli učinit těžká, ale nezbytná rozhodnutí k pozicionování Intelu pro současnou situaci na trhu.“
Situace společnosti je skutečně složitá. Zatímco hodnota akcií Intelu za poslední rok klesla o více než 40 procent na tržní kapitalizaci 103,7 miliardy dolarů, konkurenční Nvidia, která dominuje trhu s čipy pro umělou inteligenci, zaznamenala růst akcií o více než 200 procent a dosáhla tržní hodnoty 3,35 bilionu dolarů.
Dočasným vedením společnosti byli pověřeni David Zinsner, finanční ředitel, a Michelle Johnston Holthausová, která bude zároveň řídit nově vytvořenou divizi Intel Products. Představenstvo již zahájilo hledání nového generálního ředitele.
Frank Yeary, který se stal prozatímním výkonným předsedou představenstva, přiznal: „Přestože jsme dosáhli významného pokroku v obnovení výrobní konkurenceschopnosti a budování kapacit pro světovou třídu, víme, že před námi je ještě hodně práce a musíme obnovit důvěru investorů.“
Intel se v říjnu potýkal s restrukturalizačními náklady a odpisy majetku ve výši 18,7 miliardy dolarů, včetně 2,8 miliardy dolarů spojených s programem snižování nákladů. Společnost si klade za cíl ušetřit 10 miliard dolarů ročně.
Paradoxně, oznámení o Gelsingerově odchodu vedlo k růstu akcií Intelu o téměř 4 procenta v předobchodní fázi, což naznačuje, že investoři možná vítají změnu ve vedení společnosti. Intel nyní stojí před výzvou najít nového lídra, který dokáže vrátit kdysi dominantního výrobce čipů zpět na výsluní technologického průmyslu.
Zdroj: Intel, Intel, Intel, FT