Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nenápadní domácí žrouti energie: Víte, kolik spotřebovává váš automatický kávovar?

Josef Mika 31.03.2023

Každý, kdo chce šetřit elektrickou energii, hledá skryté náklady. I tak nenápadný spotřebič, jako je automatický kávovar, může mít znatelný dopad na váš účet za elektřinu - v závislosti na způsobu jeho používání. Chip změřil spotřebu několika běžně dostupných spotřebičů a vypočítal, kolik vás mohou tyto modely ročně stát.

Kapitoly článku

Spotřeba energie plně automatických kávovarů se v závislosti na způsobu jejich používání velmi liší. Nejnižší hodnota v současnosti nabízených modelů kávovarů se pohybuje kolem 100 watthodin (Wh) za den, což je přibližně 330 korun za rok (například běžné modely WMF Perfection nebo DeLonghi). Naopak nejvíce energie za rok si nárokují kávovary, které se provozují v malých firmách a při nadměrném používání spotřebují více než 1 300 Wh za den, což vás vyjde na přibližně 3 000 korun za rok. Je důležité poznamenat, že lví podíl spotřeby připadá na ohřev vody a spaření kávy. I při nízkém využití jsou náklady na elektřinu ve všech ostatních provozních režimech téměř zanedbatelné. Když stroje nevaří, spotřebovávají v průměru 10 Wh denně, při ohřevu a spařování pak 153 Wh denně.

Jak vypočítáváme spotřebu a roční náklady na elektřinu

Mnichovská testovací laboratoř Chipu provedla velký test současných automatických kávovarů. U každého kávovaru v testu naši kolegové měřili kromě jiného spotřebu energie v různých režimech. Měřili i dobu, kterou kávovar stráví zahříváním, vařením, během naprázdno a v nejúspornějším režimu.

Vše začíná spotřebou energie během ohřívání. Automatický kávovar musí ohřát topné těleso a provozovat čerpadlo, což vyžaduje velké množství elektrické energie. Kompletní proces spaření plus ohřev pro espresso pak trvá přibližně jednu minutu. Pro objektivní výpočet testeři používali přesné doby ohřevu a spaření. Během této doby si plně automatický kávovar zpravidla vyžádá více než jeden kilowatt energie. U testovaných modelů byly naměřeny hodnoty mezi 1 140 a 1 580 watty.

I když to celkové náklady příliš neovlivňuje, je zajímavá i naměřená spotřeba energie v dalších režimech: v klidovém režimu, kdy je kávovar zapnutý, ale nic nedělá. Tento režim se liší od automatického vypnutí, které následuje po delší době nečinnosti. V tomto stavu je přístroj po většinu dne, protože mnoho spotřebičů se přepne do nejúspornějšího režimu již po 10 až 15 minutách nečinnosti.

Kolik nás tedy stojí roční provoz kávovaru?

Pro naše příkladové výpočty jsme přišli se třemi různými scénáři, přičemž jsme vždy použili stejnou cenu elektřiny 9 Kč za kWh:

  • Single: Jedna osoba si během dne z kávovaru vypije čtyři espressa. To znamená, že dochází ke čtyřem nákladným procesům ohřevu. Nejnižší vypočtená cena za roční provoz testovaných modelů je 330 Kč, nejvyšší 760 Kč.
  • Rodina: V tomto scénáři rodina odebere během dne 10 espress a kávovar se nahřívá pouze pětkrát. Předpokládáme tedy, že například stačí jeden kompletní proces ohřevu na šest espress a pak se během dne ohřívají další čtyři espressa v časových rozestupech. Nejnižší hodnota je 650 Kč, nejvyšší 1 340 Kč.
  • Malá firma: Plně automatický kávovar ve společné firemní kuchyňce musí hodně pracovat. Pro tento scénář musí kávovar denně dodat 40 espress, přičemž během dne proběhne deset procesů ohřevu. Tento scénář je zdaleka nejnákladnější. Zde jsme však při výpočtu celkové energie vzali v úvahu pouze 250 pracovních dní v roce; u všech ostatních scénářů předpokládáme denní používání (365 dní v roce). Nejnižší hodnota je 1 500 Kč, nejvyšší 3 010 Kč.

Až tedy budete vybírat automatický kávovar, vezměte v úvahu, že budete platit nejen za kávu, ale i za energie nutné na jeho provoz.

Zdroj: chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme