V současných dnech na nás ze všech stran vyskakují různé tipy, jak uspořit elektřinu. Často také můžete narazit na univerzální radu: pokud spotřebič nepoužíváte, odpojte jej od elektrické sítě. Nakonec i my jsme o tom psali. Například v případě napájecích lišt se obecně doporučuje zamezit tomu, aby nepoužívaná zařízení v pohotovostním režimu stále spotřebovávala elektrickou energii. Byť je to v minimálních hodnotách.
Existují ale spotřebiče, které celkové odpojení od napájení nesnášejí dobře – a mezi ně patří například drahé televizory OLED. Pokud totiž televizor s displejem OLED po ukončení sledování jednoduše odpojíte od napájení, riskujete jeho trvalé poškození. Konkrétně to znamená, že časem bude mít obraz nenávratně zhoršenou kvalitu.
Co se vlastně stane?
Odpojování zařízení od elektrické sítě se v některých případech nemusí vyplatit. U televizorů s OLED displeji může dojít k trvalému poškození obrazu. | Zdroj: Jens Kreuter/Unsplash
Televizory OLED spouštějí v určitých intervalech různé obnovovací programy, a to aby se zabránilo efektu vypalování. Mimo jiné se přibližně po čtyřech až šesti hodinách provozu spustí zhruba 15 minut po vypnutí televizoru program údržby, který nějakou chvíli běží. Naši kolegové v testovací laboratoři německé redakce Chipu toto vyzkoušeli na dvou televizorech OLED od společností LG a Philips: program údržby u obou modelů běžel 12 až 15 minut.
Televizory v jeho průběhu odebíraly 36 až 47 Wattů. V každém případě, pokud je televizor v tomto režimu, vyplatí se chvíli počkat, než zařízení s OLED obrazovkou skutečně odpojíte od elektrické sítě. Pokud tomu nebudete věnovat pozornost, riskujete, že časem dojde k trvalému poškození displeje.
Proč se u některých televizorů program údržby nespustí okamžitě, jde jednoduše vysvětlit: televizor čeká, zda nebude po krátké době opět zapnut. Tedy předpokládá, že jeho vypnutí bylo náhodné, nebo se diváci po krátké přestávce na občerstvení či toaletu k obrazovce opět vrátí.
Vytažení zásuvky: opravdu se to vyplatí?
Na televizoru Philips 55OLED935 byl proveden test, zda se zařízení skutečně vyplatí odpojit od elektrické sítě. Při testu byla naměřena spotřeba elektrické energie ve výši 19 Wh v průběhu osmi hodin a třiceti minut, včetně nočního programu údržby a stálého připojení k internetu.
To odpovídá průměrné hodinové spotřebě 2,24 W. Pokud tuto hodnotu převedeme na 18 hodin pohotovostního režimu denně, vychází nám spotřeba energie bezmála 40,3 Wh. Pokud bychom to přepočítali na celý rok, dostaneme se k hodnotě 14,71 kWh. Při tarifu na horní hranici zastropované ceny, tedy 6,05 Kč včetně DPH za jednu kWh, a započítání distribučních poplatků, by neměla celková částka za jednu kWh přesáhnout 9 Kč. Pak nám vyjde celoroční úspora ve výši 132,40 Kč.
Pokud byste televizor přepnuli do pohotovostního režimu bez připojení k internetu, byly by náklady ještě nižší. V režimu offline televizor spotřebovává v pohotovostním režimu obvykle méně než 0,5 W.
Jaký je tedy závěr?
Z finančních důvodů se televizor nevyplatí od elektrické sítě odpojovat. Pokud byste ale měli přeci jen lepší pocit, u televizoru OLED byste to měli udělat nejdříve po jedné hodině po ukončení sledování. V každém případě, pokud bude provoz zařízení přerušen na delší dobu, například z důvodu vašeho odjezdu na dovolenou, není na škodu jeho napájecí kabel ze sítě vypojit.