Chip 03/2025: Mohlo by se zdát, že populární nástroj ChatGPT zná správnou odpověď na každou otázku. Zeptáme-li se ho ale například na to, co je právě dnes za den, dostane se do vážných potíží. Zjistíme, že to mnohdy nedokáže přesně určit. Začne zmatkovat a „halucinovat.“ Lékaři by do jeho diagnózy napsali, že „není dostatečně orientovaný v čase a prostoru.“ Software skutečně založený na znalostech a ne spíše na skládání pravděpodobností by pro zodpovězení svých otázek dokázal pátrat na internetu a v databázích.
Například přehmaty chatbotů jsou dnes známým fenoménem. Jednou z potíží je, že jejich odpovědi často působí korektně, a to i v případech, kdy správné nejsou. Položíme-li chatbotu otázku, vytáhne odpověď z velkého jazykového modelu (LLM). Nepracuje ale tak, že by vyhledal informace v databázi nebo použil vyhledávač na internetu. Co se proti tomu dá dělat?
Abychom porozuměli, proč velké jazykové modely takto „halucinují“, musíme se podívat na to, jak vlastně fungují. Dočtete se o tom v březnovém Chipu, který je v prodeji od 26.2.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.